Tecavüze uğrayan kadına 'Ben neden uğramıyorum da sen uğruyorsun?' diyen savcı HSK’ya şikayet edildi

Kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekime tecavüzden yargılanan Hasan Bilgili davasında cinsel saldırıya maruz bırakılan Ç.B'ye "Ben de kadınım, sen de kadınsın. Ben neden tecavüz...

GÜNDEM 16.12.2019 - 15:38 16.12.2019 - 15:38

Kendisine ait hayvan hastanesinde çalışan veteriner hekime tecavüzden yargılanan Hasan Bilgili davasında cinsel saldırıya maruz bırakılan Ç.B'ye "Ben de kadınım, sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun" diyen savcı hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

‘HASAN BİLGİLİ’NİN KOLUNA GİRMİŞ GİBİSİN’

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili hakkında 'nitelikli cinsel saldırı', 'cebir ve tehdit ile hürriyeti yoksun kılma', ‘tehdit’ ve ‘hakaret’ suçlarından 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında Ç.B., ifade verdi.Ç.B., ifadesinde "İfade verirken o kadar zorlandım ki. Polis memurları bana psikolojik şiddet uyguladı. Hasan Bilgili’yi savundular, beni doğru düzgün dinlemediler bile. Eksiklikleri hatırladıkça savcılığa başvurdum. Savcı hanım da kendinden örnek vererek ‘Ben burada oturuyorum. Ben de kadınım sen de kadınsın. Ben neden tecavüze uğramıyorum da sen uğruyorsun?’ Görüntülerde de sen Hasan Bilgili’nin koluna girmiş gibisin’ dedi” diye konuştu.Bayraklı Adliyesi önünde bir araya gelen Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi yaklaşık 30 kadın avukat, savcıyı Hakimler Savcılar Kurulu'na (HSK) şikayet etti.'Erkek adalet değil, gerçek adalet' yazılı pankart açan avukatlar, 'Ölmek istemiyoruz', 'Aklama, koruma, yargıla', 'İstanbul Sözleşmesi uygulansın' yazılı dövizler taşıdı.Avukatlar adına açıklama yapan Leyla Çelik, aynı savcının, tutuklu sanık hakkında 22 Mayıs 2019 günü resen tahliye kararı verdiğini belirterek, "Biz kadın hukukçular için bir Cumhuriyet savcısının yasadan kaynaklanan görevlerini hiçe sayarak mağduru bu denli aşağılayan bir tutum içerisine girmiş olması, kabul edilebilir değil" dedi.

'11 AYDA 305 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ'

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) verilerine göre, Türkiye'de 2019 yılının ilk 11 ayında en az 305 kadının, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Çelik, "En az 46 kadın tecavüze, 204 kadın tacize, on binlerce kadın fiziksel şiddete maruz kaldı. Fakat bu suçların mağduru olan kadınlar, mahkemelerde adaletsiz kararlar verildiği için bir kez daha travmatize oluyor. Biz ÖHD'li kadın hukukçular olarak, dernek tüzüğümüzdeki amaçlarımız doğrultusunda, suçun soruşturulması ve delillerin karartılmaması için gerekli tedbirlerin alınmasına ilişkin yasadan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeyen ve bir tecavüz mağdurunu aşağılayarak görevi açıkça kötüye kullanan savcı hakkında HSK'ya ihbarda bulunuyoruz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kendisine ait özel bir klinikte, bir kadın hekimi tecavüze maruz bıraktığı gerekçesiyle tutuklanan Bilgili, serbest bırakılmasının ardından dilekçe vererek emekliye ayrılmıştı.Kamu görevinden çıkarılmasına karar verilen Bilgili hakkında 5 yıldan 27 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.Savunmasında "Ben ÇB'ye asla tecavüz etmedim. Neden böyle davrandığını anlamıyorum. Sanırım bakire olmamasını kapatmaya çalışıyor" diyen Bilgili, tutuksuz yargılanıyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@