Merkez Bankası, TL cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için yeni adımlar attı. Yeni düzenlemeye göre ihracatçı firmalar gelirlerinin yüzde 40'ını TCMB'ye, yüzde 30'unu da bin bankaya satmayı taahhüt edecekler.

Buna göre, TL reeskont kullanan firmalar kredi vadesine kadar gelen mal veya hizmet ihracı gelirlerinin yüzde 40'ını TCMB'ye, yüzde 30'unu bir bankaya satmayı ve satışı müteakip 1 ay süreyle döviz almamayı taahhüt edecek.

Bloomberg'in haberine göre, Merkez Bankası, TL cinsi reeskont kredisi kullanacak ihracatçılar için vadeleri uzatırken faizleri de aşağı çekti. Buna göre, TL reeskontun azami vadesi 360 gün, savunma sanayi için ise 720 gün olacak.

TL cinsinden reeskont faizleri, 0-90 gün için politika faizinin 300 baz puan, 91-180 gün için politika faizinin 200, 181-720 gün için politika faizinin 100 baz puan altında olacak.

Türkiye'nin en büyük şirketleri açıklandı: Toplamı bir Apple etmiyor Türkiye'nin en büyük şirketleri açıklandı: Toplamı bir Apple etmiyor

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Meclis Başkanı Şeref Fayat ise TL cinsi reeskont kredilerindeki yeni düzenlemenin nakit akışında sıkıntı yaratabileceğini söyledi ve ekledi: "Bu tür uygulamaları son dakikada öğrenmek ihracatçılar için büyük sıkıntı oluşturuyor. Bütün ihracat gelirlerini TL veya döviz geliri ile nakit akışı hazırlıyorsunuz. Sıkıntılı bir uygulama aynı zamanda, bir ay içerisinde tekrar döviz almamak gibi bir şey söz konusu. İkisini birlikte yönetmeniz gerekiyor. Hem döviz bozdurmanız, hem de tekrar almamanız belli bir takvimle söylenmemesi sıkıntı yaratabilir."