CHP Milletvekili Mahmut Tanal, memleketi Şanlıurfa başta olmak üzere Güneydoğu’nun 6 iline elektrik hizmeti veren DEDAŞ’ın uygulamalarını eleştirdi. Tanal'ın AKP’li Şanlıurfa milletvekillerinin seçim süreçlerinde oturdukları kavurma sofralarını hatırlatması üzerine tartışma çıktı.

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, kısa adı DEDAŞ olan, Güneydoğu’nun 6 ilinde elektrik dağıtım ve perakende satış hizmeti sunan Dicle Elektik şirketinin uygulamalarını eleştirdi. Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak'ta vatandaşların elektrik sayaçlarının kurum tarafından ya kapalı bir kasaya alındığını ya da elektrik direklerinin en üstüne takıldığını belirten Tanal, “Gelen elektrik faturalarını vatandaşlarımız kontrol edememektedir, okuyamamaktadır. Hatta Meclis’te, kürsüde elektrik faturalarının, nasıl pırasa gibi hayali elektrik faturalarının kesildiğini gördük. Türkiye 7 bölge olduğu hâlde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bu uygulama eşitsizliktir" dedi. Uygulamanan adaletsiz ve keyfî olduğuna dikkat çeken Tanal, Ankara'da, İstanbul'da, İzmir'de, Manisa'da olmayan bir uygulamanın Urfa'da neden uygulandığını sordu. 

Gözden kaçırmayın

Kışlık Saray’ın yanına 9 adet bakan konutu geliyor Kışlık Saray’ın yanına 9 adet bakan konutu geliyor

“OY ZAMANI KAVURMA YİYORLAR”

Mikrofonu kapatılan Tanal, “Eşit uygulama istiyoruz, eşitlik istiyoruz, adalet istiyoruz!” diye seslenirken CHP sıralarından alkışlar yükseldi. CHP’li vekil Mahmut Tanal, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şanlıurfa milletvekilleri, burada Başkanım, çıksınlar, konuşsunlar. Oy zamanı gidiyorlar vatandaşla kavurma yiyorlar. Ya, vatandaşın hakkını niye savunmuyorsunuz? Urfa milletvekillerine sesleniyorum; kavurmaya geliyorlar ama vatandaşın hakkını savunmaya gelmiyorlar. Vallahi de öyle, billahi de öyle çıksınlar, söylesinler kavurma yemiyorlar mı?" Bu esnada AKP’li bazı milletvekillerinin Tanal’a sataştığı görüldü.