Tarım ve Orman Bakanlığı: Yangına müdahalede tehlikeli olan cephelerde sivillerin hiçbir deneyim ve kişisel koruyucu donanımı olmadan, gelişigüzel bir biçimde yangına müdahale etmesi güvenli değildir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’nin farklı bölgelerinde bir haftayı aşkın süredir devam eden yangınlara yönelik müdahalelerle ilgili açıklama yaptı.

Gözden kaçırmayın

88 milyon TL’ye yapılan havalimanı 10 yıldır kullanılmıyor 88 milyon TL’ye yapılan havalimanı 10 yıldır kullanılmıyor

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, orman yangınlarına müdahalenin belirli güvenlik tedbirlerine uyularak gerçekleştirileceği kaydedilerek, “Yangına müdahalede tehlikeli olan cephelerde sivillerin hiçbir deneyim ve kişisel koruyucu donanımı olmadan, gelişigüzel bir biçimde yangına müdahale etmesi güvenli değildir” denildi.

Açıklamada, itfaiye erleri ve orman işçilerinin ağzından çıktığı iddia edilen sözlerle ilgili olarak ise “Türkiye’de hiçbir itfaiye erinin veya orman işçisinin ‘Bu ormanların yanmasını bekliyoruz’ ifadesini kullanması mümkün değildir. Yangında canı pahasına fedakârca mücadele eden kahramanlarımızı töhmet altında bırakacak söz ve eylemlerden kaçınmak hepimizin ortak sorumluluğudur” denildi.