Malatya’da bulunan tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde (S. Yerrortutyun Kilisesi) 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı.

Gözden kaçırmayın

Her yönüyle büyü: Geçmişten bugüne neden ilgi görüyor? Her yönüyle büyü: Geçmişten bugüne neden ilgi görüyor?

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Malatya’da bulunan tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde (S. Yerrortutyun Kilisesi) 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı.

HEM KİLİSE HEM DE KÜLTÜR MERKEZİ

Restorasyonu tamamlanan kilise “Taşhoron Kültür ve Sanat Merkezi” olarak faaliyete geçecek. Hem kilise hem de kültür merkezi olarak hizmet verecek olan kilisede yapılan ilk ayine Patrik Şahak Maşalyan, Ayinlerden Sorumlu Müdür Başrahip Tatul Anuşyan, Rahip Hovagim Seropyan, Peder Drtad Uzunyan, Antakya Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, Peder Şirvan Mürzyan, Peder Şahen Ohanyan ve farklı illerden gelen birçok misafir katıldı.

"AYNI ZAMANDA HRİSTİYAN VATANDAŞLAR İÇİN İBADETE AÇILIYOR"

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, 100 yıl sonra onarılan kilisenin vatandaşların ibadetine açılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Mutluluğumuz ve memnuniyetimizi paylaşmak isteriz. 100 yıl sonra bir sanat ve kültür merkezi olarak onarılan Taşhoron Kilisesi aynı zamanda Hristiyan vatandaşlar için ibadete de açılıyor. Elbette ki bu ülke barışı, birliği ve kardeşliği açısından çok önemli bir mesaj olarak algılıyoruz bunu. Anadolu’nun gitmeye yüzmeye tutmuş zenginliklerinin kazandırılması ve tekrar gün ışığına çıkartılmasının hepimiz için büyük bir kazanç olduğunu belirtmek isterim. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

AYİN, VAFTİZ VE DÜĞÜN GİBİ TÖRENLERİNİ İCRA EDEBİLECEK

Patrik Maşalyan önderliğinde gerçekleşen ayinde Lusavoriç korosu ilahi seslendirdi. Yaklaşık 3 saat süren ayin törenine katılanlar duygusal anlar da yaşadı. Ermeni halkı kilisede ayin, vaftiz ve düğün gibi törenlerini icra edebilecek.