Tanal, “Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bahsettiği kayıp 20 milyon lira, paranın Şanlıurfa’ya geliş tarihi olan 2014 yılında 9 milyon dolara denk geliyor. Şu anki döviz kuruyla 9 milyon dolar, 168 milyon TL’ye denk geliyor. Yani Urfa'nın, Karakoyun Deresi projesi için yollanan 168 milyon TL'si kayıp. Şanlıurfa halkı adına soruyoruz; 168 milyon lira nerede” dedi.

Mahmut Tanal, bugün sosyal medya hesabında, Şanlıurfa’daki Karakoyun Deresi’nin son halini gösteren bir video yayınladı. Tanal, paylaşımında şunları kaydetti:

“Merkezdeki Karakoyun Deresi pislik akıyor, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bakıyor. Her gelen belediye başkanı tarafından plan-proje çizilmesine rağmen Şanlıurfa’nın tam merkezinden geçen Karakoyun Deresi’nin içler acısı son hali bu. Dere yatağı çöp yığınıyla kaplı, atık suyla dolu. Karakoyun’un kirliliği, insan sağlığını tehdit ediyor. Ayrıca Şanlıurfa’nın kültür ve medeniyet merkezi imajını zedeliyor. Karakoyun Deresi’nin ıslahı için Ankara’dan yollanan paralar da kayıp.

Şu an AK Parti’de milletvekili olan Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Cevdet Yılmaz’ın Kalkınma Bakanlığı döneminde merkezi hükümet tarafından Fırat’ın suyunun Karakoyun Deresi’ne akıtılması projesi için 20 milyon liranın Şanlıurfa’ya gönderildiğini, kendisinin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan ayrılmasından sonra bu paranın harcandığını, ancak projenin bitirilemediğini belirtiyor. Fakıbaba’nın 2019’da gazetecilere yaptığı açıklama arşivlerde duruyor. Fakıbaba diyor ki ‘Bu proje için yaklaşık 20 trilyon oraya ödenek geldi. Ondan sonraki gelişmeler beni çok üzdü. Borular döşendi. Benim vergimden giden 20 trilyon para harcandı, ancak proje bitirilemedi. Bu konuda çok önemli bir şeyden bahsediyorum. Bu proje için hükümetimiz para gönderdi mi, göndermedi mi? Gönderdiyse ne kadar gönderildi ve neye harcandı, niye su gelmedi? İşin püf noktası bu. Bu proje benim en önem verdiğim projeydi. Benim bu iddiam çok önemli. Para geldiğini biliyorum, ihaleler yapıldı, bu ihalelerin sonucu ne oldu?’

“ŞANLIURFA HALKI ADINA SORUYORUZ; 168 MİLYON LİRA NEREDE”

Bisikletli Doğanay Güzelgün'ün ölümüne neden olan sürücünün ifadesi ortaya çıktı Bisikletli Doğanay Güzelgün'ün ölümüne neden olan sürücünün ifadesi ortaya çıktı

Fakıbaba, ‘Bahsettiğiniz bu büyük parayı kim aldı’ şeklindeki soruya da ‘Siz basınsınız, kim olduğunu araştırın, sorun’ cevabını veriyor. Fakıbaba’nın bahsettiği kayıp 20 milyon lira, paranın Şanlıurfa’ya geliş tarihi olan 2014 yılında 9 milyon dolara denk geliyor. Şu anki döviz kuruyla 9 milyon dolar, 168 milyon TL’ye denk geliyor. Yani Urfa'nın, Karakoyun Deresi projesi için yollanan 168 milyon TL'si kayıp. Şanlıurfa halkı adına soruyoruz; 168 milyon lira nerede? Bu para nerelere harcandı? Bu parayla neden Karakoyun Deresi, Eskişehir’in tüm dünyaya örnek olan Porsuk Çayı Projesi gibi harika bir projeye çevrilmedi?”