Taliban saldırısından kaçan 300’den fazla Afgan asker, Afganistan sınırını geçerek Tacikistan topraklarına sığındı.Tacikistan'dan yapılan açıklamada, Taliban’ı...

İran medyası: Belucistan’da karakola saldırı; 19 ölü İran medyası: Belucistan’da karakola saldırı; 19 ölü

Taliban saldırısından kaçan 300’den fazla Afgan asker, Afganistan sınırını geçerek Tacikistan topraklarına sığındı.

Tacikistan'dan yapılan açıklamada, Taliban’ın Afganistan’ın Bedahşan vilayetindeki Ovez, Şahribuzurg ve Ziraki yerleşim alanlarına yaptığı saldırılardan dolayı sınır bölgesindeki durumun gergin olduğu kaydedildi. Taliban’ın saldırılarından kaçan Afganistan ordusuna bağlı 1500’den fazla askerin dün Tacikistan topraklarına geçtiği belirtilen açıklamada, "İnsanilik ve iyi komşuluk ilkelerine uyan Tacik sınır muhafızları, Afgan askerlerin sınırı geçerek Tacikistan topraklarına girmesine izin verdi." ifadesine yer verildi. Çatışmalarda, Taliban ile uzlaşarak teslim olan askerlerin büyük bir bölümü de, komşu ülkelere sığınmayı tercih ediyor.

ASKER SAYISI 1500'DEN FAZLA

Afganistan'da, şuana kadar 1587 askerin, Tacikistan sınırını geçerek bu ülkeye kaçtığı ifade ediliyor. Kabil hükümetine bağlı askerler, Taliban ile uzlaşarak ellerindeki bölgeleri Taliban'a bırakıyor. Taliban da hükümet güçlerinin diledikleri bölgelere geçmesine izin veriyor. Ülkenin diğer bölgelerinde hükümet güçlerinin diğer şehir ve merkezlere gitmesine izin verilmişti. Afganistan'ın kuzeydoğusunda Tacikistan, Çin ve Pakistan sınırında bulunan Bedahşan vilayeti konumu itibarıyla stratejik bir bölgede yer alıyor.