Taliban'ın Siyasi Büro Sözcüsü Naim, Türkiye'den Kabil Havaalanı konusunda "teknik yardım" alabileceklerini söyledi ve "Arzu etmezlerse diğer taraflarla da görüşebiliriz" dedi.

Afganistan'da iktidarı ele geçiren Taliban, Kabil Havalimanı konusunda açıklamalarda bulundu. Taliban'ın Siyasi Büro Sözcüsü Muhammed Naim, Sputnik'e yaptığı açıklamada, Kabil Havaalanı'nın idaresi konusunda Türkiye'nin yardımlarına karşı olmadıklarını, ama başka ülkelerden de yardım isteyebileceklerini söyledi. Havalimanı işletmeciliği ile ilgili teknik konularda yardımlar olduğunu ve bunları memnuniyetle karşıladıklarını belirten Naim, şunları söyledi: "Kabil Havaalanı'ndaki teknik departmanda Türkler vardı, tabii isteselerdi kalıp çalışırlardı, yalnızca teknik kısımda... Kalırlar ve bize yardım ederlerse sorun yok. Arzu etmezlerse diğer taraflarla iletişime geçebiliriz."

Gözden kaçırmayın

Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi Taliban kadınlara burka zorunluluğunu yeniden getirdi

"HEDEF UÇAK SEFERLERİNİ BAŞLATMAK"

Kabil Havaalanı'nda uçuşların yeniden başlamasının öncelikleri arasında yer aldığını dile getiren Taliban Sözcüsü Naim, hem ülke içinde hem de diğer ülkelerle uçak seferleri başlatmayı hedeflerini söyledi. Taliban Sözcüsü, "Vilayetler ve iller arasında iç hat uçuşları var ve bunların, özellikle ticari anlamda yeniden başlatılmasına ihtiyaç var. Bu çok önemli ve bu uçuşların bir an önce yeniden başlaması için elimizden geleni yapıyoruz" diye konuştu.