Afganistan'da 15 Ağustos'ta Kabil'e gelerek yönetimi tekrar ele geçiren Taliban ve Rusya arasında kriz yaşanıyor. Rus medyası, binlerce silahlı militanın sınıra yığıldığını aktardı.

Tacikistan'la 1400 kilometreyi aşan bir sınıra sahip olan Afganistan'da, Tacik militanların bir araya gelmesi Rusya'yı da alarm durumuna geçirdi. Duşanbe yönetimi, Taliban saflarında yer alan Tacik militanların sınırı geçip Tacikistan'a sızmayı planladıklarına dair istihbarat aldığını hafta sonu açıkladı.

16 yaşında okulu bıraktı, dünyanın en zengini oldu 16 yaşında okulu bıraktı, dünyanın en zengini oldu

"SINIRDA BİNLERCE MİLİTAN VAR"

Rus medyası, Taliban'ın Tacikistan sınırına binlerce silahlı militanını gönderdiğini, sınır hattında tankların da görüldüğünü yazdı. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise geçtiğimiz günlerde, Taliban'ın tanınmasının gündemlerinde olmadığını söylemişti.

"İÇ İŞLERİMİZE KARIŞMAYIN, KARŞILIĞI OLUR"

Taliban yönetimi, komşu ülke Tacikistan’ı kendi iç işlerine müdahale etmekle suçlayarak "karşılığı olacağını" bildirmişti. , Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman da 17 Eylül'de başkent Duşanbe'de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) toplantısında yaptığı konuşmada, "Tehditlerin sorumluluk bölgemize sızma olasılığını önlemek için Afganistan çevresinde güvenlik koridoru oluşturmaya çağrısında bulunuyorum" ifadesini kullanmıştı.