Taliban Sözcüsü Mücahit: "Türkiye'nin Afganistan'da kalmasına izin vermeyiz"

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, "Eğer Ankara müzakerelerde ilerleme sağlanmasına katkı sunarsa ve Afganistan'daki durumu iyileştirebilirse, bundan memnuniyet duyarız" açıklamasını yaptı.

DÜNYA 22.07.2021 - 19:01 22.07.2021 - 19:08 Dokuz8 Haber

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Türkiye'nin Afganistan'a birliklerini sokmasına izin vermeyeceklerini belirtti.

RİA Novosti'ye demeç veren Mücahit, "Biz Türkiye'nin tutumuna halihazırda itiraz ettik ve ABD çekildikten sonra diğer yabancı güçlerin bu ülkede hiçbir gerekçeyle kalmalarına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

“EĞER ANKARA MÜZAKERELERDE İLERLEME SAĞLANMASINA KATKI SUNARSA…”

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, Türkiye'nin Kabil Havaalanı'yla ilgili kararına karşı olduklarını belirten Mücahit, şunları kaydetti:

"Eğer Ankara müzakerelerde ilerleme sağlanmasına katkı sunarsa ve Afganistan'daki durumu iyileştirebilirse, bundan memnuniyet duyarız ancak Türkiye'nin Afganistan'da kalmasına izin vermeyiz."

"HALKIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN SİYASİ BİR YAPI KURUYORUZ"

Taliban'ın Afgan halk temsilcileri konseyinden bir hükümet kurma niyetinde olduğunu da ifade eden Mücahit, "Halkın sorunlarını çözmek için siyasi bir yapı kuruyoruz. İslami hükümet ve kurmak istediğimiz hükümet, halkın temsilcilerinin yer aldığı bir konseyden oluşacak" diye konuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@