Taliban kadınlara üniversiteyi yasakladı

Kabil Üniversitesi’ne atanan yeni rektör Mohammad Ashraf Ghairat, kadınlara üniversiteyi süresiz yasakladığını duyurdu.

DÜNYA 28.09.2021 - 13:15 28.09.2021 - 13:20

Kabil Üniversitesi’ne Taliban tarafından atanan yeni rektör Mohammad Ashraf Ghairat, kadınların öğretim görevlisi veya öğrenci olarak üniversitelerde yer almasını süresiz olarak yasakladığını açıkladı.

"ÖNCE İSLAM"

Mohammad Ashraf Ghairat açıklamasında “Kabil Üniversitesi rektörü olarak size söz veriyorum, herkes için gerçek bir İslami ortam sağlanmadıkça kadınların üniversitelere girmesine, çalışmalarına izin verilmeyecek. Önce İslam” dedi.

"ÜNİVERSİTELERE FUHUŞ YUVASI" DEMİŞTİ

Afganistan öğretmenler birliği ise, geçen hafta hükümete Ghairat’ın atamasının iptal edilmesini talep eden bir mektup gönderdi. Rektör, akademik deneyim eksikliği nedeniyle sosyal medyada da eleştirildi. Ghairat, daha önce yaptığı açıklamalardan birinde üniversiteleri ‘fuhuş yuvası’ olarak nitelendirmişti.

"UMUT YOK, TÜM YÜKSEK ÖĞRETİM SİSTEMİ ÇÖKÜYOR"

Sputnik’in aktardığına göre isminin açıklanmaması koşuluyla The New York Times’a konuşan bir kadın öğretim görevlisi kararla ilgili “Bu kutsal yerde İslami olmayan hiçbir şey yoktu. Başkanlar, öğretmenler, mühendisler ve hatta mollalar burada yetiştiriliyor ve topluma kazandırılıyor. Kabil Üniversitesi, Afganistan ulusunun evidir” ifadelerini kullandı.  Kabil Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi öğretim görevlisi ve aynı zamanda Yüksek Öğrenim Bakanlığı eski sözcüsü Hamid Obaidi ise, “Umut yok, tüm yüksek öğretim sistemi çöküyor. Her şey mahvoldu” ifadelerini kullandı.

"KABİL ÜNİVERSİTESİ BEYİN GÖÇÜ İLE KARŞI KARŞIYA"

Ankara, Türkiye’de bulunan Kabil Üniversitesi Kamu Politikası Okulu eski öğretim görevlisi ve gazeteci Sami Mehdi, “Kabil Üniversitesi bir beyin göçüyle karşı karşıya” dedi. Kabil’in Taliban’ın eline geçmesinden bir gün önce ülke dışına uçtuğunu, ancak memleketindeki öğrencileriyle iletişimini sürdürdüğünü söyleyen Mehdi ayrıca, “Cesaretleri kırıldı. Özellikle kızlar, çünkü geri dönemeyeceklerini biliyorlar” dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST