Gıda yüklü gemilerin  limanlarından çıkamaması nedeniyle, dünya genelinde yaşaan hububat kriziyle ilgili kırmızı hat kuruldu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus ve Ukraynalı mevkidaşları arasındaki telefon görüşmelerinin sonuncusu geçen hafta yapıldı. Akar önce  Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ardından Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüştü. Bakan Akar muhataplarına, insani durum daha da kötüleşmeden bir an önce ateşkes uygulamalarını önerdi.

GENERAL GÖREVLENDİRİLDİ

Görüşmelerin diğer gündem maddesini ise Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemileriyle ilgili sonuca ulaştırmak üzere savunma bakanlıklarından birer personelin görev yapacağı "kırmızı hat" oluşturuldu. General rütbesinde olduğu öğrenilen görevliler, sorunun çözümü için  ile doğrudan iletişim kuruyor.

Milli Savunma Bakanı Akar, tahıl krizinin bir an önce sonlandırılmasını istediklerini belirterek, "Hem Rusya hem Ukrayna ile yoğun görüşme trafiğimiz var. İki tarafın bazı çekinceleri var. Biz de aradaki çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu konuda umutluyuz." ifadelerini kullanmıştı.