Süt ve süt ürünlerine aralık ayında yapılan 2 zammın ardından mayıs ayı ile birlikte bir kez daha zam yapıldı. Marketlerde bir litre sütün fiyatı 16 liraya kadar çıktı.

Gözden kaçırmayın

Her 100 öğrenciden sadece 3'ü düzenli besleniyor Her 100 öğrenciden sadece 3'ü düzenli besleniyor

Perakende süt ve süt ürünleri fiyatlarına nisan sonu, mayıs başı itibarıyla bir zam daha geldi. Son gelen zamlarla birlikte marketlerde satılan yaygın markalı bir litre tam yağlı sütün fiyatı 15,95 TL’ye kadar çıktı. Yıl başında 8 lira olan yaygın markalı bir litre yarım yağlı süt fiyatı ise 12 liraya ulaştı.

1 LİTRE SÜTÜN FİYATI 16 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Sözcü'den Gamze Bal'ın haberine göre aralıkta çiğ süt fiyatlarına yapılan zamma karşın, yem fiyatlarına gelen zam, sütteki fiyat artışını geçersiz kıldı. Süt fiyatlarına gelen zammın fiyatlara maliyet artışı olarak yansıtan sanayiciye yaradığını belirten üreticiler, süt yem paritesinin birin altında 0,87 olduğunu, yani bir kilo süt satarak bir kilo yem alamadıklarını, aynı şekilde et yem paritesinin de üreticinin aleyhine olduğunu vurguluyor.

BİR HAFTA İÇİNDE 2 KEZ ZAM

Sanayicinin süt fiyatlarındaki artışı gerekçe göstererek zam yapması sonucu aralık ayında bir hafta içinde 2 kez zam geldi. Üreticinin sattığı süt başına ettiği zararın büyümesi üzerine çiğ süte yapılan bir diğer artış da nisan ayında geldi. 1 Nisan’dan itibaren çiğ süt fiyatları 5,70 TL’ye çıktı. Bu da perakende süt fiyatlarının 16 liraya kadar yükselmesindeki en önemli sebeplerden.