Tokat Sulusaray Belediye Başkanı olan AKP’li Necmettin Coruk ve belediye meclis üyelerinin yakınları belediyede işe alındığı belirtildi. Zabıta ve itfaiye eri alımları kadrolaşmayı ortaya çıkardı.

Önceki dönem belediye meclis üyesi, şimdi ise Sulusaray Belediye Başkanı olan AKP’li Necmettin Coruk’un akrabalarının belediyede çalıştığı belirtildi. Birçok belediye meclis üyesinin yakınlarının da işe alındığı ortaya çıktı. AKP’li belediyedeki kadrolaşmayı gündeme getiren son olay, zabıta ve itfaiye eri alımında yaşandı.

Cumhuriyet'ten Mehmet Menekşe'nin haberine göre belediye, 31 Aralık 2021’de İŞKUR aracılığı ile üç zabıta ve üç itfaiye eri almak için ilana çıktı ve iş ilanına 32 kişi başvurdu. 

İŞE ALINANLAR: BAŞKANIN YEĞENİ, ENİŞTESİ, AMCASININ OĞLU

İlk defa atanmak üzere itfaiye eri ve zabıta memuru alımı için başvuranlara sözlü ve uygulamalı sınav yapıldı. KPSS puanının aritmetik ortalaması alınarak personel alımı için başvuranların başarı puanları belirlendi. Belediyeye alınan altı kişiden beşinin Başkan Coruk’un akrabası ve partililerden olması dikkat çekti. İşe alınanların, belediye başkanının amcasının oğlu, başkanın eniştesi, başkanın kayınbiraderinin oğlu, başkanın yeğeni, Sulusaray ilçe encümeninin oğlu olduğu belirtildi. Sınavı kazanan başka bir ismin de partili olduğu öne sürüldü. 

Gözden kaçırmayın

AKP'li Cahit Özkan: "2023 seçimlerinde yüzde 75'in üzerine çıkacağız" AKP'li Cahit Özkan: "2023 seçimlerinde yüzde 75'in üzerine çıkacağız"

"BENİM KONUYLA ALAKAM YOK"

Muhalefet, ilçede kimlerin işe alınacağının önceden belli olduğunu, başkanın resmi olarak formaliteleri yerine getirdiğini öne sürdü. Konuyla ilgili Cumhuriyet’in ulaştığı AKP’li Tokat Sulusaray Belediye Başkanı Coruk ise “Sınava başvurdular ve kazanarak müracaatla alındılar. Benim konuyla alakam yok” dedi. 

Başkan Coruk’un daha önce de dokuz akrabasını işe aldığı ileri sürüldü. AKP’li Necmettin Coruk’un akrabası olan eski Belediye Başkanı Hacı Bekir Coruk döneminde de kendisiyle aynı soy ada sahip yedi kişinin belediyede işe başladığı öğrenildi.