İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Alibeyköy Barajı'na uzandığı iddia edilen dere, kimyasal atıklar nedeniyle lacivert ve yeşil tonlarda akıyor. Birçok fabrikanın bulunduğu bölgede, farklı renklerde akan derenin etrafının da çöplerle dolu olduğunu belirten bölge halkı ise tedirgin.

“BÜYÜK İHTİMALLE KOT FABRİKASINDAN GELEN SU”

DHA’nın aktardığı habere göre, İSKİ'nin Atıksu Terfi Merkezi'nin hemen yanında bulunan derenin çevresinde hayvan ölümleri de yaşanıyor.

Çevre sakinlerinden Hasan Tamar, “Büyük ihtimalle kot fabrikasından gelen su, başka bir şey düşünemiyoruz. Daha önce de yetkililer inceleme yaptı, kot fabrikasında birkaç ay ara verildi. Sonra yeniden başladı. Genellikle hafta sonları bu su daha çok oluyor” diye konuştu.

“İÇTİĞİMİZ SUYA KARIŞABİLİR”

Yaklaşık 10 senedir Sultangazi'de esnaf olan Tamar, kötü kokulardan rahatsız olduklarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Bazen aşırı derecede koku yayıyor. Rüzgâr bizden tarafa geldiği zaman kokusundan rahatsız oluyoruz. Aşağıda su arıtma tesisi var, içtiğimiz suların içine karışabilir. Belediyenin su arıtma tesisi var, ona da karışabilir. Hayvanlar zarar görüyor. Ben buraya kedimi aramak için geldim. Bir tanesinin leşini ilerde buldum, birisi de şu an kayıp. Belki buraya su içmeye mi geldi ne oldu bilmiyorum. Bu hayvanların ölüm sebebi bence bu atık sular.”