SPK, bugün internet sitesinde yaptığı yazılı açıklama ile kaldıraçlı işlemler konusunda yetkilendirilmeyen kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilen işlemler sonucunda yatırımcıların mağdur edildiği yönündeki ihbar ve şikayetlerin arttığını belirterek uyarıda bulundu. SPK'dan yapılan açıklama şöyle:

"Son zamanlarda, Türkiye’de yerleşik yatırımcıların yurt içi ve yurt dışı telefon hatlarından aranarak kamuoyunda ‘foreks’ olarak bilinen kaldıraçlı işlemler üzerinden yüksek getiri elde edileceği vaadinde bulunulduğu, bahse konu işlemler için yurt içi banka hesaplarına para gönderilmesinin istendiği, Kurulumuzca yetkilendirilmeyen kuruluşlar aracılığıyla gerçekleştirilen bu işlemler sonucunda yatırımcıların mağdur edildiği yönündeki ihbar ve şikayetlerin arttığı gözlemlenmektedir.

“FOREKS İŞLEMLERİ YALNIZCA KURULUMUZCA YETKİLENDİRİLEN KURULUŞLAR ARACILIĞIYLA YAPILABİLİR”

Sermaye piyasası mevzuatı uyarınca, Türkiye’de yerleşik yatırımcıların kaldıraçlı işlemleri (foreks) yalnızca Kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nca yetkilendirilmiş kuruluş listesine aşağıdaki bağlantılardan ulaşılabilir: https://spk.gov.tr/kurumlar/yatirim-kuruluslari/araci-kurumlar, https://spk.gov.tr/kurumlar/yatirim-kuruluslari/bankalar

“İZİNSİZ KİŞİLER TARAFINDAN YAPILAN İŞLEMLER, İZİNSİZ SERMAYE PİYASASI FAALİYETİ SUÇUNU OLUŞTURUR”

Kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar dışındaki kişiler tarafından Türkiye’de yerleşik yatırımcılara yönelik kaldıraçlı işlemler yaptırılması, izinsiz sermaye piyasası faaliyeti suçunu oluşturmaktadır. 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 109’uncu maddesinin ikinci fıkrasında, sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanların 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin günden 10 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacağı düzenlenmiştir.

Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerine yaşam merkezi ve atölyeler yapılacak Gaziantep'in Nurdağı ve İslahiye ilçelerine yaşam merkezi ve atölyeler yapılacak

“İZİNSİZ SERMAYE PİYASASI FAALİYETİNDE BULUNANLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULUR”

Bu kapsamda, Kurulumuzca yapılan denetimler neticesinde; sermaye piyasasında izinsiz olarak faaliyette bulunanların yanı sıra gerek söz konusu faaliyetin tanıtımını/reklamını yaparak gerek kendisine ait ve/veya yetkilisi olduğu şirketin banka hesaplarını ve/veya telefon hatlarını kullandırarak izinsiz sermaye piyasası faaliyeti suçunun icrasını kolaylaştıranlar hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır. Ayrıca, Türkiye’de yerleşik yatırımcılara yönelik izinsiz kaldıraçlı işlemler yaptırıldığı tespit edilen internet sitelerine erişimin engellenmesi için Kurulumuzca gerekli hukuki işlemler yapılmaktadır.

“ŞİKAYET EDİN”

Bu çerçevede, yatırımcıların mağdur olmamaları ve yaptırıma maruz kalmamaları için kaldıraçlı işlemleri yalnızca Kurulumuzca yetkilendirilen kuruluşlar aracılığıyla yapmaları; bahse konu nitelikteki telefon aramalarına itibar etmemeleri ve bu yöndeki şikayetleri CİMER üzerinden yapmaları konusunda gerekli dikkati ve özeni göstermeleri hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur."