SpaceX ile Dünya yörüngesine çıkan ilk uzay turistleri yeryüzüne iniş yaptı

Milyarder iş adamı Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Sian Proctor ve Chris Sembroski'nin içinde bulunduğu Dragon kapsülünün ABD'nin Florida açıklarına iniş yaptığı kaydedildi.

BİLİM & UZAY 19.09.2021 - 12:49 19.09.2021 - 12:54

SpaceX'in "Crew Dragon" kapsülü ile Dünya'nın yörüngesine gönderdiği ilk uzay turistleri üç günlük seyahatten sonra yeryüzüne indi.

Milyarder iş insanı Jared Isaacman'in yanı sıra 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, 51 yaşındaki Sian Proctor ve 42 yaşındaki Chris Sembroski'nin yer aldığı Dragon kapsülü ABD'nin Florida açıklarına iniş yaptı.

AA'nın aktardığına göre, Dört yolcunun da sağlıklı şekilde döndüğü belirtirken, SpaceX'in iniş ve kapsülden çıkma anı canlı yayında gösterildi.

15 EYLÜL'DE FIRLATILMIŞTI

"Inspiration4" adı verilen girişimi SpaceX'ten satın alan milyarder iş insanı Isaacman ve beraberindekiler 15 Eylül'de Florida'nın Kennedy Uzay Merkezi'nden Falcon-9 roketi ile fırlatılmıştı.

Yaklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıkan kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı, 4 yolcu uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçmişti.

Yolcular, 3 günlük uzay seyahatleri boyunca Dünya'nın çevresinde tur atarken, "Inspiration4" girişimi SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple Dünya'nın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor.

BEZOS VE BRASON DA UZAY SEYAHATİNE ÇIKMIŞTI

ABD'li e-ticaret devi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos da şirketi Blue Origin'in geliştirdiği uzay aracıyla 20 Temmuz'da 106 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti.

İngiliz iş adamı Sir Richard Branson da 11 Temmuz'da şirketi Virgin Galactic'in geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre mesafeye seyahat etmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST