Sözcü muhabiri Sayime Başçı’nın İstanbul Şişli’deki evi dün gece bir canlı bomba ihbarı gerekçe gösterilerek polisler tarafından basıldı.

Sözcü’de yer alan habere göre, olay 02.00 sıralarında gerçekleşti. Kalabalık bir şekilde Sayime Başçı'nın oturduğu dairenin önüne giden polisler, kapıyı koçbaşıyla kırarak içeri girdi.

Olay anında evde olmayan Başçı’nın komşuları olaya müdahale etmek istedi. Polisler önce ‘İçeri girin, karışmayın!' şeklinde komşuları uyardı. Komşuların ısrarı sonucu Başçı’yla telefonda konuşan polisler Sayime Başçı’nın Adana’da olduğunu öğrendi ve ihbarın asılsız olduğu anlaşıldı.

“BİR İHBAR ALDIK”

Sayime Başçı yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben Adana'daydım. Dün gece saat 02.00 gibi komşum aradı. ‘Kapını kırıyorlar, polisler geldi' diye. Polislerle konuştum. ‘Burada mı oturuyorsunuz?” dediler, adımı soyadımı, ne iş yaptığımı, nerede çalıştığımı sordular. ‘Bir ihbar aldık, kimse açmayınca da girmek zorunda kaldık' dediler. Daha sonra ilçe emniyetten aradılar. İhbarı söylediler ama ayrıntılı bilgi verilmedi. Muhtar da aradı, tutanak tutmuşlar. Zaten detaylı arama yapılmamış.”

Sabah 06.00 uçağıyla İstanbul'a gelen Başçı, “Polis oradaydı. Zararı emniyetin karşılayacağı söylendi. Asılsız ihbarı yapan kişinin peşine düştüler” dedi.

Af Örgütü: 2022'de Türkiye'de devam eden insan hakları krizine ek olarak milyonlarca kişi için yaşam maliyeti krizi Af Örgütü: 2022'de Türkiye'de devam eden insan hakları krizine ek olarak milyonlarca kişi için yaşam maliyeti krizi

"İHBAR E-MAİL YOLUYLA YAPILMIŞ”

Sayime Başçı, evinde canlı bomba olduğu yönündeki asılsız ihbarın emniyete bir e-mail yoluyla ulaştırıldığını öğrendiğini söyledi. Evine giren polislerin kendisine ihbarı yapan kişi hakkında hiçbir bilgi vermediğini dile getiren Başçı “Benim kim olduğum belli, ikametgahım, adım soyadım, hepsi ellerinde sonuçta. Basın kartım var benim. Tüm bilgilerimiz e-devletten bulunabiliyor zaten. Ama polisin adımı soyadımı bile kapıda öğrenmiş olması çok garibime gitti. Bir ihbar oluyor, ‘Burada kim oturuyor?' diye bakılmadan kapı kırılarak giriliyor. Evet, terör olayları var, sıkıntılı dönemlerden de geçiyoruz ama şok edici bir durum bu. Gece olması da daha kötü oldu. Komşularımız rahatsız oldu. Ben Adana'da şok içinde kaldım. Evde olsam daha kötü olabilirdi. Nasıl bir giriş olacaktı, ne yapılacak, ne ile karşılaşacaktım bilemiyorum açıkçası” diye yaşananlara tepki gösterdi.