Sosyal Demokrasi Derneği (SDD), İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen cezayla ilgili “Milletin iradesini yok sayan her iktidar kaybetmeye mahkumdur. Hukuksuzluk ve adaletin yok sayıldığı günlerin arkasından milletimiz önüne konulan sandıkta gerekli cevabı her zaman vermiştir. Halkımız sağduyusu ile her zaman haksızlığa, vicdansızlığa, kumpasçılığa cevabını verir. Halkın egemenliğini kendi çıkarları için yok sayarak alınan bu karar, sadece 16 milyon İstanbullunun değil bütün 80 milyon vatandaşımızın hakkına gasp eden bir karardır” açıklamasını yaptı.

Sosyal Demokrasi Derneği Genel Başkanı Sami Doğan, İBB Başkanı İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 ay 15 gün hapis ve siyasi yasak kararına yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklama şöyle:

“YSK üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle siyasi yasak getirilmeye çalışılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen karar ile adalet mekanizmasını demokrasinin kılıcı gibi kullanan otoriter popülist yönetim, kaybetmeye mahkumdur! Milletin iradesini yok sayan her iktidar kaybetmeye mahkumdur. Geçmişte millet iradesini yok sayanların kaybettiği gibi bugün de millet iradesini yok sayanlar kaybedecektir. Hukuksuzluk ve adaletin yok sayıldığı günlerin arkasından milletimiz önüne konulan sandıkta gerekli cevabı her zaman vermiştir. Halkımız sağduyusu ile her zaman haksızlığa, vicdansızlığa, kumpasçılığa cevabını verir. Halkın egemenliğini kendi çıkarları için yok sayarak alınan bu karar, sadece 16 milyon İstanbullunun değil bütün 80 milyon vatandaşımızın hakkına gasp eden bir karardır. “

“CUMHURİYET’İN 100. YILINDA YAPILACAK SEÇİMLER, ÜLKEMİZ İÇİN DEMOKRASİ GÜNEŞİNİN YENİDEN DOĞACAĞI BİR SEÇİM OLACAKTIR”

WhatsApp'tan yeni özellik WhatsApp'tan yeni özellik

“Hukuki değil tamamen siyasi olan bu karar, hukuk devleti olması gereken Türkiye’nin geldiği nokta açısından düşündürücüdür. Alınan bu siyasi karar, AKP iktidarının ve tek adam rejiminin önümüzdeki süreçte neler yapabileceği açısından ibret vericidir. Biz sosyal demokratlar, bu antidemokratik anlayışa ve tek adam rejimine karşı, korkmadan, yılmadan, umudu örgütleyerek mücadeleye devam edeceğiz. 2023’te Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak seçimler, ülkemiz için demokrasi güneşinin yeniden doğacağı bir seçim olacaktır. Sosyal demokrasi derneği olarak tüm halkımızı; eşitlik, adalet, kardeşlik, barış ve dayanışma duygularıyla birlikte olmaya çağırıyoruz.”