Soma'da 200 maden işçisi koronavirüse yakalandı

Koronavirüs salgını sürecinde en riskli guruplardan birini işçiler oluşturuyor. Soma kömür havzasında çalışan 200 işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı.Yaklaşık 12 bin maden işçisinin fiil...

GÜNDEM 27.04.2020 - 20:12 27.04.2020 - 20:12

Koronavirüs salgını sürecinde en riskli guruplardan birini işçiler oluşturuyor. Soma kömür havzasında çalışan 200 işçinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yaklaşık 12 bin maden işçisinin fiili olarak çalıştığı Soma'da, salgına rağmen işçiler hiçbir önlem alınmadan çalıştırılmaya devam ederken, Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal, madenlerde çalışan yaklaşık 200 işçinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Soma’daki tüm maden işçilerine ve ailelerine test yapılması gerektiğini belirten Kartal, madenlerde salgının yayılması durumunda büyük bir felaketin yaşanacağına dikkat çekerek, üretimin derhal durdurularak gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

İŞÇİLERİN BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNDE KRONİK HASTALIKLAR VAR

Maden işçilerinin ağırlıklı bir bölümünde KOAH ve akciğer hastalıklarına sahip olduklarını aktaran Kartal, "Tam mekanizasyon ile çalışıyor madenler. Daha yoğun bir taş ve kömür tozu oluştuğu için işçiler daha çok etkileniyor. 8 saat madende çalışan işçiye sadece bir maske veriliyor. İşçiler bu maskeyle hem toza hem de salgına karşı kendilerini korumaya çalışıyor" dedi.

SALGINDAN BU YANA 3000 MADEN İŞÇİSİ RAHATSIZLIKLARI NEDENİYLE İZNE ÇIKARILDI

Soma’da salgından bu yana üç bin maden işçisinin kronik rahatsızlıkları nedeniyle izne çıkarıldığını dile getiren Kartal, bu işçilere kısa çalışma ödeneğine başlandığını belirtti. Çalışan işçilerin kalabalık servislerle iş yerlerine gidip gelmeye devam ettiğini söyleyen Kartal, iş yerinde de ateş ölümünün dışında başka hiçbir önlem alınmadığını aktardı.

İŞÇİ SAYISI DÜŞTÜ AMA ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Madenlerde salgın nedeniyle işçi sayısının düştüğünü ama üretimlerin devam ettiğini ifade eden Kartal, bazı işletmelerin sokağa çıkma yasağında özel izinler alarak işçileri çalıştırdıklarını aktardı. İşletmelere yönelik denetimlerin de olmadığını söyleyen Kartal, “Polyak işletmesi hiçbir kurala uyulmuyor. Orada kömür üretimi yok ama işletme Temmuz ayında açılacağı için hazırlık yapılıyor. Toplamda bin 50 civarında işçi çalıştırılıyor. Ama şu anda 700 işçiyi maden sahasına yerleştirdikleri konteynerlere tıkadılar. İşçiler, 30 Haziran'a kadar orada kampa alındı. Ocağın bulunduğu arazide konteynerlerla odalar yaptılar. Küçücük odalarda işçiler birlikte kalıyor. Hiçbir sağlık önlemi veya denetim yapılmıyor” diye belirtti.

İŞÇİLERDE İŞSİZLİK KAYGISI VAR

Soma’da ücretli izne çıkarılan ya da testi pozitif çıkan işçilerin geri döndüklerinde işten atılma kaygısı yaşadıklarını ifade eden Kartal, son olarak, işçileri işsizlik kaygısı sardı. Sağlık durumlarından dolayı işten atılma riskleri var. Bu dönemde işçilere açlığı, ölümü dayatmaktan vazgeçilmeli. Devlet bir an önce işçiler için ücretli izin talebini yerine getirmeli” diye konuştu.DİSK AR'ın açıkladığı son koronavirüs raporuna göre ise 60 binden fazla kişinin koronavirüsten direk etkilendiği belirtildi.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1254755588623544321

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@