CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, koronavirüsü testi pozitif çıkan vaka sayısının hızla arttığını belirttiği Manisa’nın Soma ilçesinin “kırmızı alarm” verdiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesinde koronavirüs (Covid-19) testi pozitif çıkan vaka sayısının hızla arttığına dikkat çekti. Yazılı açıklama yapan Özel, 16 Nisan'da Soma ve Soma'daki madenler özelinde yaptığı açıklamalarla, koronavirüsü salgını nedeniyle Soma'daki riskin çok daha yüksek olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini vurguladığını, ancak bu çağrılarının yanıtsız kaldığını hatırlattı.

"SOMA'DA 12 BİN 800 MADEN İŞÇİSİ HALA 3 VARDİYA ÇALIŞIYOR"

Soma’da 12 bin 800 maden işçisini bulunduğunu ve bunların 3 vardiya halinde çok sayıda maden ocağında çalışmaya gittiğini Özel, şu ifadeleri kullandı: "Soma’nın Kınık sınırında bulunan bir maden ocağı, İzmir Valiliği’nden aldığı ve hangi mevzuata dayandırıldığı bilinmeyen özel karantina izniyle, işçileri 7 gün 24 saat madende konaklatıyor. Geçtiğimiz günlerde Soma’da ölümlü bir iş kazasının yaşandığı madenin bile üretimini artırdığı bir süreçle karşı karşıyayız. Şu anda madenlerde üretimin durabileceği olasılığı nedeniyle, işverenler tarafından madenler kapasite üstü çalıştırılıyor. Madenciler, havalandırması çok düşük, çok dar bir alanda sık ve yoğun bir efor sarf ederek, küçücük galerilerin içinde sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak çalışıyorlar."

"MADENCİLER CİDDİ RİSK GRUBUNDA"

Özel, bu madencilerin akciğer hastalıkları yönünden ciddi risk grubunda olduklarını da ifade etti. Soma'daki aile hekimlerinin pozitif vakalar nedeniyle takip edilen hasta sayılarının her gün ikiye katlanarak arttığını söylediğini belirten Özel, şunları ekledi: "Her bir aile hekiminin pozitif vakalarla temaslı 40 ila 60 vatandaşla ilgilendikleri, bunların tamamının madenci ya da madenci ailelerinden oluştuğu ifade ediliyor. Madenciler, iki asgari ücret aldıkları için ve kısa çalışma ödeneği ya da ücretli izin gibi yasal düzenlemelerde bu durum gözetilmediğinden, hastalanıp karantina altına alınmalarının ya da ücretsiz izne ayrılmalarının ciddi gelir kayıpları oluşturacağını düşündükleri için bu durumu gizleme eğilimine girebiliyorlar."

"HASTALIKLAR GİZLENİYOR"

Yapılan uyarılara rağmen madene geliş gidişlerde servislerin tam dolu olduğunu kaydeden Özel, polis kontrollerinden geçerken madencilerin gizlendikleri, şoförlerden de testleri pozitif çıkanların olduğunu bildiklerini söyledi. Özel, madencilere tanınan yıpranma hakkı nedeniyle, madencilerin büyük bir bölümünün madende çalışmama tehdidinin koronavirüs riskinden bile ürkütücü olduğunu düşünmeleri ve bu hastalığı gizleme eğilimine girebildiğini ifade etti.

"ACİL ÖNLEM ALINMALI"

Soma'da özel tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Özel, şunları söyledi: "Bugün çıkıp bir iradenin Soma'ya özel kararlar açıklaması lazım. Madenlerde üretim amaçlı çalışmaların durdurulması, madencilere işsiz kalmayacaklarının ve koronavirüsün meslek hastalığı olarak sayılacağının güvencesinin verilmesi gerekiyor. Bölgedeki sağlık çalışanlarının da uyarıları doğrultusunda, madenlerdeki çalışmaları durdurup, tüm madencileri evlerinde karantinaya alıp teması kesmezsek, belki birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye'nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak. Bu konuda çok acil olarak çağrıda bulunuyoruz."