Soma Katliamı davasında karar günü 16 Haziran

Soma Katliamı davasının üçüncü duruşması, Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Duruşma öncesi aileler, avukatlar, siyasi parti ve STK temsilciler...

EMEK DÜNYASI 14.06.2021 - 09:55 14.06.2021 - 09:55

Soma Katliamı davasının üçüncü duruşması, Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Duruşma öncesi aileler, avukatlar, siyasi parti ve STK temsilcileri yürüyüş düzenlendi. Soma davası avukatlarından olan ve tutuklu bulunan Av Selçuk Kozağaçlı'nın SEGBİS ile duruşmaya katılma talebinin reddedilmesi dava avukatları tarafından tepkiyle karşılandı.

HABER: Fatoş Erdoğan
Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin yaşamını yitirdiği, tutuklu sanığın kalmadığı Soma Katliamı davası, Yargıtay'ın patronlar lehine verdiği bozma kararı sonrası Akhisar Ceza Mahkemesi'nde 13 Nisan'da tekrar görülmeye başlanmıştı. Davanın üçüncü duruşması bugün görüldü. Yeniden görülmeye başlanan davanın bugün görülecek üçüncü duruşması öncesi aileler, avukatlar, siyasi parti ve STK temsilcileri, adliyeye yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte "301'in hesabı sorulacak, Soma'nın kömürü katilleri yakacak" sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Avukat Can Atalay, yaptığı konuşmada adalet çağrısını yineledi. HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, CHP Milletvekilleri Özgür Özel ve Vehbi Bakırlıoğlu da duruşmaya katıldı.

BİR SONRAKİ DURUŞMA 16 HAZİRAN'DA

Savunmaların ve ailelerin konuşmalarının ardından davanın dördüncü duruşması 16 Haziran Çarşamba günü saat 09.00'a ertelendi. https://twitter.com/dokuz8haber/status/1404333426375856130

KOZAĞAÇLI’NIN DİNLENME TALEBİNE RET

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde duruşma başladı. Sanık Can Gürkan duruşmaya SEGBİS bağlantısı ile katıldı Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı ve Soma davası avukatlarından Av. Selçuk Kozağaçlı'nın Silivri 9 No'lu cezaevinden dosyaya yolladığı SEGBİS ile duruşmaya katılma talebi okundu. Katılan vekili olarak Av. Selçuk Kozağaçlı'nın dinlenme talebi heyet kararı ile reddedildi. Avukatlar bu karara itiraz etti.

“KOZAĞAÇLI’NIN TALEBİNİN REDDİ HUKUKA AYKIRIDIR”

Dava avukatlarından Nergiz Tuba Aslan, şu ifadeleri kullandı: "Av. Selçuk Kozağaçlı'nın talebinin reddi, hukuka aykırıdır. Av. Selçuk Kozağaçlı, bu dosyaya en başından beri emek vermiştir. Av. Selçuk Kozağaçlı'ya tutuklu olduğu dosyanın soruşturmasında ‘Neden Soma davasında avukatlık yaptın?’ sorusu sorulmuştur. Av. Selçuk Kozağaçlı, Soma Katliamı gibi toplumsal davalardan kaynaklı olarak tutuklu bulunmaktadır. Selçuk Kozağaçlı'nın talebini tekrar ediyoruz."

“KOZAĞAÇLI’NIN YAPACAĞI SAVUNMA ÇOK KRİTİK”

Avukat Can Atalay ise şöyle konuştu: "Av. Selçuk Kozağaçlı'nın savunma talebini reddetme gerekçeniz olarak, Adalet Bakanlığı genelgesini gösterdiniz. Adalet Bakanlığı genelgesi sizi bağlamaz, savcılığı bağlar. Av. Selçuk Kozağaçlı bu dosyanın en başından beri, delil toplanmasından dosyanın esasına kadar her aşamasında bulunmuştur. Yapacağı savunma çok kritik. Hakkında hiçbir kesinleşmiş hüküm olmayan birinin savunmasının alınmaması hukuka aykırıdır." Av. Hatice Aslan Atabay da, “Biz nasıl burada duruyorsak, aynı şekilde Av. Selçuk Kozağaçlı'nın da burada bulunması gerekmektedir. Av. Selçuk Kozağaçlı adil yargılanmadığı için şu anda burada bulunamaktadır. Talebini tekrar değerlendirilmesini talep ediyoruz” dedi.

“GENELGE BAĞLAYICI DEĞİL”

Av. Mürsel Ünder, Yaptığınız yorum kısıtlayıcı bir yorum, genişletici bir yorum değil. Ceza hukuku ilkeleri uyarınca bu noktada geniş yorum yapılması gerekmektedir. Genelge bağlayıcı değil” ifadelerini kullandı. Av. Seçil Ege Değerli ise, "Heyet olarak bu kararı verdiğinizi söylüyorsunuz. Heyetinize savcı da dahil mi? Siz dar yorumlama ile kıyas yapıyorsunuz. Ceza muhakemesinde kıyas yasaktır. CMK'yı da TCK'yı da ihlal ediyorsunuz. Avukatlık mesleğini yok sayıyorsunuz. SEGBİS gibi teknolojik yöntemleri, kanunu dolanmak için kullanamazsınız." Katılan vekillerinin talebi üzerine Av. Selçuk Kozağaçlı'nın talebinin değerlendirilmesi için duruşmaya ara verildi. Mağdur vekillerinin talebi üzerine Av. Selçuk Kozağaçlı'nın esasa dair savunma verme talebi mahkeme heyetince reddedildi.

ATALAY: “BU MAHKEME BİR TİYATRO”

Av. Can Atalay, talebin yeniden reddedilmesine dair şunları söyledi: “Can Gürkan ile ilgili uygulamadıklarınızı Av. Selçuk Kozağaçlı için kıyas yapıp uyguluyorsunuz. Bu bir tören, amiyane tabir ile tiyatro. Bu mahkeme bir tiyatro. Neden mi? Karar aşamasında Can Gürkan müdafi duruşmada tüm üniversitelere yazı yazılarak bir bilirkişi heyeti oluşturuldu. Madene indiler. Ancak ne olduysa; elektrik gitti ve olay yerinin çok uzağında bir pet şişe içerisinde sıvı bulundu. Sizden talebimiz bu tiyatroya son verin. Dosyada siyasi müdahale ilk gün başladı. Kapıya barikat kuran polis aileleri içeri almadı, sanıklar salona getirilmedi. İnsanlar dişleriyle, tırnaklarıyla tutunmasaydı dosya bu hale gelmezdi. Bu suçlar ne kitap, ne gazete sayfalarında kalacak.”

“SİZDEN HUKUKA UYGUN BİR KARAR BEKLEMİYORUZ”

Av. Nergiz Tuba Aslan da şöyle konuştu: “Sizden hukuka uygun, adil, ailelerin yüreğine su serpecek bir karar beklemiyoruz. Böyle bir karar vereceğinizi düşünmüyoruz. Siz alelacele bir karar verip altına imza atmak istiyorsunuz.  Size dair ret gerekçelerimiz devam ediyor, siz bu gerekçeleri soyut bulsanız da bu gerekçeler bizim için baki. Meslektaşım Selçuk Kozağaçlı gibi, bu davada adil bir karar için insan üstü çaba sarf ettik. Artık sizin hukuka uygun, adil bir karar vereceğinize güvenmiyoruz. Atama kararının tarafınıza tebliğ olmadığını söylediniz. HSK kararnamesi bir önceki duruşmadan hemen sonra açıklandı. Birçok hakim başka yere atanması sebebiyle dosyalarında karar vermeyeceğim derken, siz hala karar vermeye çalışıyorsunuz. Bugün 14 Haziran Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı gün ilan edildi. Artık her yıl 14 Haziran’da etkinlikler yapılacak. O da Soma Katliamı davasının karar duruşmasına denk geldi. Bu yıl Türkiye'ye ithaf edilen Adil Yargılanma Hakkı Günü yapılıyor. Av. Ebru Timtik adil yargılanmak için ölüm orucuna başladı ve hayatını kaybetti. Bu 14 Haziran günü Ebru Timtik için Adil Yargılanma Hakkı için ilan edildi. Tarihsel olarak böyle bir günde karar vereceğinizi bilin."

“MESLEK ONURUNUZU KORUYUN”

Aranın ardından katılan vekillerin beyanıyla duruşma başladı. Av. Mürsel Ünder, söz aldı: "Nafile çabalarla halen teknik açıklamalar yapıyoruz, ancak sizi etkilemeyeceğimizin farkındayız. Monitöre bile bakmıyor hakimler. Bu kadar mı kararınız belli. Davada karar verme konusunda tayininiz çıkmasına rağmen karar çıkarmak için halen motivasyonunuzun kaynağı nedir? Av. Derviş Emre Aydın'ın sunumunda ekrana dahi bakmadınız. Mahkeme başkanı ile ilgili hiç bir umudumuz yok. Bu dosyada kararınız belli Ancak bu kadar teslim olmayın. Meslek onurunuzu koruyun."

AİLELERDEN MAHKEME HEYETİNE TEPKİ

Aileler mahkeme heyetine, “Sizin evlatlarınız var, siz de bunları yaşayın inşallah. Yazıklar olsun sizin gibi hakimler olacağına olmaz olsun. Bu yargılama değil. 70 yaşındayım böyle dava görmedim, adalet bir gün size de lazım olacak” diyerek tepki gösterdi. Hakim ailelere dönerek, “Size söz vereceğim, sizleri salondan çıkarmak istemiyorum” dedi.

“AİLELER Mİ YARGILANIYOR ORADA”

Boş sanık sandalyelerini gösteren Av. Ünder, “Siz sanıklar Haluk'un, Adem'in, Can'ın burada yargılandığını söyleyebilir misiniz? Kimse yok burada. Kimi yargılıyoruz biz burada? Biz sanık müdafi miyiz? Aileler mi yargılanıyor burada? Biz mi yargılanıyoruz?” diye sordu. Aileler "sandalye" cevabı verdi.

“BİZ YARGININ, SİZLERİN İKİ YÜZLÜLÜĞÜNE TANIĞIZ”

Av. Tamer Doğan, şu ifadeleri kullandı: “Önceki celse sizi reddetmiştik. Sebepler hala geçerli. ‘Reddettikleri hakime ne anlatıyorlar’ diyebilirsiniz. Bizim tarihe not düşmek gibi bir alışkanlığımız var, biliyoruz ki burada söylediklerimiz tarihte yer edecek. Bundan dolayı sözümüzü söylemekten kaçınmıyoruz. Siz heyetin, sanıkların ve sanık müdafilerinin yıllardır neden karşı karşıya geldiğimizi anlamadığı bir konu var. Ermenek’ten, Çorlu’ya, Aladağ’a kadar birçok yerde olan avukatlarız, olmaya da devam edeceğiz. Biz yargının, sizlerin iki yüzlülüğüne hep tanığız.” Av. Seçil Ege Değerli, “Siz burada bir avukatın savunma yapmasını engellediniz. Burada mağdurlara soralım ‘Av. Selçuk Kozağaçlı'nın müvekkili olan var mı?” diye sordu. Aileler, "Var, Selçuk Kozağaçlı onurumuzdur. Var, korkuyorlar Selçuk Kozağaçlı'dan" şeklinde heyete seslendi. Değerli, 6 senelik yargılamada verilen kararlarda imzası bulunan, etkisi olan hiç kimseyi unutmayacakları belirtti. Aileler Can Gürkan'ı da unutmayacaklarını söyledi "katil" diye bağırdı. Avukat beyanlarıyla duruşma devam ediyor.

"BU KATLİAMA SEBEP OLAN SİYASAL İKTİDARDIR"

Avukatların savunmalarının ardından aileler konuştu. Soma'da hayatını kaybeden bir işçinin babası, "Bu katliama sebep olan sermaye, sarı sendika ve siyasal iktidardır. Ama bu davayı bu hale getiren mahkeme heyetidir. Yargıtay'ın verdiğiniz olası kast kararını bozması bizi biraz umutlandırdı. Ama bu karar birilerine dokundu ve olanlar oldu. Biz bu tiyatroyu da, sizi de, bu işin fıtratında var diyenleri de , atılan tekmeyi de, aba altından sopa gösteren sanık avukatlarını da unutmayacağız. Hesabı sorulacak" dedi. Ailelerin konuşmaları şu şekilde:

"SİZ DE HESAP VERECEKSİNİZ"

Durmuş Sidal: "Selçuk Kozağaçlı'yı buraya bağlamamanızı protesto ediyorum. Ben sizin verdiğiniz karara inanamıyorum, güvenmiyorum. Ama bilin ki siz de hesap vereceksiniz. Işık görünüyor."

"SİZ HAKİM OLACAK KİŞİ DEĞİLSİNİZ"

Eşini kaybeden Gülten Kavas: "Katliamdan bir hafta sonra katilerin avukatı benim evime geldi ne istersen vereceğiz dedi. Biz fakiriz, ama ruhum zengin. İsterseniz bunlara 30 yıl ceza verin. Bu katilleri buraya siz getirtemediniz. Bizim size verecek paramız yok sizi satın alamayız sözlerine hakim bu ithamlar çok çirkin dedi. Siz hakim olacak kişi değilsiniz okumuşsunuz ama adam olamamışsınız" dedi.

"KATLİAM OLDU AMA 7 SENEDİR DAVASI SÜRÜYOR"

Soma Katliamında yakınını kaybeden Elbas: "Bize dediler madende kaç kişi öldüğünü söylemeyin. Bir çocuk domates bile çalsa hapse giriyor. Katliam oldu ama 7 sene dava sürüyor. Üstünden çok para yiyen oldu. Ama olanlar bize oldu. Bize yaşatılanlar başınıza gelecek."

"BURADA 300 KİŞİ ÖLMÜŞ HİÇBİR CEZA YOK"

Şerafettin Akbulut: "Burada 300 kişi ölmüş hiçbir ceza yok. Bunu unutmayın mahşerde toplanacağız. Siz de hesap vereceksiniz. "

"SİZDE ADALET YOK"

İki evladını kaybeden bir anne: "iki evlat kaybettim. Sizde adalet yok. Benim çocuklarımı geri getirecek misiniz. yazıklar olsun"

"BENİM KIZIM SOMA İÇİN ERDOĞAN'A LAF SÖYLEDİ DİYE İKİ YIL İLE YARGILANDI"

Naciye Kaya: "Adaletsizlik ülkenin üstüne çöktü. Benim kızım Soma için Erdoğan'a laf söyledi diye iki yılla yargılandı. Adalet bize mi işliyor. Eşim diyordu ki yanıyor diyordu yanıyor. 301'in çoğu yanarak çıktı. 301'in katillerine ödül veriyorsunuz."

"AH YERDE KALMAZ"

Adem Çetiner: "Ben otururken ağlıyorum, namaz kılarken ağlıyorum. Ayakkabısını görünce ağlıyorum. Bir gün olur sizin de evladınız olur. Köpek parçalasa onu o zaman adalet ararsınız. Ah yerde kalmaz. Mutlaka bu sizden çıkar. O zaman dersiniz bunlar niye ağlıyor?"

"ADALET NEREDE SÖYLEYİN?"

Bir anne: "Oğlum 27 yaşındaydı. İşten gelip yemek yemeden uyuyordu. Yanıyor madenin her tarafı diyordu. Bunlar neden ekrandan bakıyor, neden burada değiller? Adalet nerde söyleyin, yeter, dayanamıyoruz."

SANIK GÜRKAN: "BİR CAN GÜRKAN YARATILDI BENİ KAMUOYU YANLIŞ TANIDI"

Ailelerin konuşmalarının ardından mahkeme salonuna gelmeyen sanık Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın SEGBİS bağlantısı ile esasa ilişkin savunması başladı. Gürkan burada yaptığı konuşmada "Bir Can Gürkan yaratıldı beni kamuoyu yanlış tanıdı ben o kişi değilim" dedi. Aileler ise Gürkan'a "301 kişinin katilisin neyi yanlış anlaşıldı?" diyerek tepki gösterdi. Can Gürkan sözlerine şöyle devam etti: “Bugün geldiğimiz adalet sürecinde mahkemeden suçlu cezalandırması bekleniyor. Ancak cezalandırırsa mahkeme olarak kabul ediliyor. Ben hayatım boyunca kimseye kötülük etmedim. Beni anlayın. Olmayan yangını bilmediğim için yargılandım, nefeslik nedir bilmiyordum cezaevinde madencilik okumaya başladım. İyi niyetle attığım her adım önüme çıkarıldı. Yaratılan o Can Gürkan ben değilim. İşletmeye askerlikten sonra başladım. Metan dediler bir gün bana çok korktum ne kadar dedim oranı 2, 2.5 dediler Zonguldak ta ne kadar dedim 4, 5 dediler ben yine de korktum kapatırdım. Ben başından beri hiç yalan söylemedim."

"VİCDANİ OLARAK VERİLEN BİR KARAR ALDINIZ"

"Vicdani olarak verilen bir karar aldınız ben bunlara ilişkin konuşmak istiyorum içim rahat etsin diye. Beni tanırlar 1 kişi vefat etse ocağı kapatacağım bilinir. Bir kişi benim maliyet nedeni ile güvenlikten kaçtığımı iddia etsin ben her cezaya razıyım demiştim. Emin olduğum için söyleyebiliyorum. O yüzden rahat konuşuyorum. Ben hep sordum talep gelen her şeyi yaptım. Oksijen maskesi alayım dedim bana gaz maskesi tavsiye etti uzmanlar buna rağmen oksijen maskesi aldırdım."

"BÜTÜN ŞİRKETLERİM YOK OLDU"

Sorumlulukların çalışanlarında olduğunu söyleyen Gürkan, "Hükmün açıklamasının geri bırakılması kararı evet Can bunu yaptı demek olarak algıladım beni tanıdınız bir daha gözden geçirilmesini istiyorum. 5 sene cezaevinde yattım bütün şirketlerim yok oldu" dedi. Ardından aileler bu sözlere "301 can yok oldu senin şirketlerinin ne önemi var" diyerek tepki gösterdi. Gürkan savunmasına şöyle devam etti:

"CAN'IN KELLESİNİ ALINCA HER ŞEY BİTECEK SANIYORSUNUZ"

"Biz ne savcı ne hakim görmüş bir aileyiz 30 yıllık madenciliğimizde sadece iki kişi sohbet etmek için girmiş olabilir oraya onlar da vefat etti. Ailelerin yaşadığı acıdan çok etkileniyorum benden nefret etmelerini anlıyorum onlarda o Can Gürkan olarak tanıdılar ben kapitalist değilim. Sebebi bilinmeyen bir yangındı hala nedenini bilmiyoruz; Can'ın kellesini alınca herşey bitecek sanıyorsunuz bitmeyecek. Sermayeye bu kadar düşman olmanın gereği yok yatırım yapılmalı. Uçak düştü diye genel müdür hapse girmemeli."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@