Büro İş Sendikası'ndan baret içinde bordro yakma eylemi Büro İş Sendikası'ndan baret içinde bordro yakma eylemi

Soma'da 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin davada karar açıklandı. Can Gürkan, "bilinçli taksirle öldürme" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu'na 12 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç ise beraat etti. 301 madenciden Mustafa Kaya'nın eşi Naciye Kaya ise, "Cumhurbaşkanı Erdoğan 'En yakınım bile olsa tutuklanacak, cezasını çekecek' demişti. Ama işin ucu kendine dayanınca sustu" diye konuştu.

Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen patlamada yaşamını yitiren 301 maden işçisinin ölümünden sorumlu olanların yargılandığı Soma Katliamı davasında karar duruşması bugün Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşma öncesi katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, avukatlar, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda sendika üyesi Akhisar Eski Tren İstasyonu önünden adliyeye yürüyüş düzenledi. HDP Milletvekili Serpil Kemalbay ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de yürüyüşe katıldı.

CAN GÜRKAN'A 20 YIL HAPİS, HALUK EVİNÇ'E BERAAT

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, "bilinçli taksirle öldürme" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mühendisler Efkan Kurt ile Adem Osmanoğlu'na 12 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Evinç ise beraat etti.

"ADALETSİZLİK ERDOĞAN VE ADALET BAKANI YÜZÜNDEN"

Salonda bulunan avukatlar ve aileler, mahkemenin kararına isyan etti. Aileler, karara "Bu adaletsizlik Erdoğan ve Adalet Bakanı yüzünden" diyerek tepki gösterdi.

"BU KARAR, GELECEK KATLİAMLARIN FERMANI"

Soma Katliamı Davası'nda açıklanan kararın ardından, aileler ile dava avukatları basın açıklaması yaptı ve karara tepki gösterdi. Dava avukatlarından Nergis Tuba Aslan, "Bugün bu mahkeme verdiği kararla, bundan sonraki işçilerin katliamına ferman çıkarmıştır" ifadelerini kullandı. Davanın avukatlarından Can Atalay ise, "Kundaktaki bebek duruşma salonlarında büyüdü. Can Gürkan'a 20 yıl dediler" diyerek karara isyan etti.

"CUMHURBAŞKANI UCU KENDİSİNE DOKUNUNCA SUSTU"

Soma'da yaşamını yitiren 301 madenciden Kadir Yıldırım'ın annesi Elmas Kaya "Ankara'ya bir dev oturtturdular; o dev ne bizim evlatlarımızı, ne de dağı taşı bıraktı" derken, Mustafa Kaya'nın eşi Naciye Kaya ise, "Biz 8 yıldır çürümüş, kokuşmuş adaleti arıyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan 'En yakınım bile olsa tutuklanacak, cezasını çekecek' demişti. Ama işin ucu kendine dayanınca sustu" ifadelerini kullandı.

"DAVA BURADA BİTMEDİ"

301 madenciden Ergün Sidal'in babası Durmuş Sidal de "Ben ölürüm, ama benim torunum bu davanın peşinde" ifadeleriyle karara tepki gösterdi. Katliamda yaşamını yitiren Uğur Çolak'ın babası İsmail Çolak ise, "Bu dosyada adil bir yargılama olmadı" dedi ve hukuk mücadelesinin süreceğini vurguladı.

“BU, SARAY REJİMİNİN KARARIDIR”

Davayı takip eden HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay "Gün gelecek devran dönecek; Soma'nın katilleri halkın önünde hesap verecek" diyerek karara tepki gösterdi ve mücadele çağrısı yaptı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, "Bu karar, Saray rejiminin ve onun başındaki şahsın kararıdır" diye konuştu. https://twitter.com/dokuz8haber/status/1405082185581875200