Şişli’de 25 Kasım konferansı: “İstanbul Sözleşmesi’ni destekliyoruz”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, Şişli Belediyesi ve Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi, bir konferans düzenledi. Konferansın ana gündem maddesi ise, tepkilere karşın çekilme kararı alınan İstanbul Sözleşmesi’ydi.

TOPLUMSAL CİNSİYET 26.11.2021 - 14:20 26.11.2021 - 14:45

İstanbul’da Şişli Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi ile birlikte ortak bir konferans ve müzik dinletisi düzenledi.

Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde yapılan etkinlik; Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Şişli Kent Konseyi Başkanı Av. Şükran Eroğlu, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Üniversiteli Kadınlar Federasyonu tarafından ‘Dünyanın 100 Öncü Kadını Listesi’nde gösterilen hukukçu Nazan Moroğlu ve Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Arzu Kesim Tuncer’in de katılımı ile gerçekleştirildi.

şişli3

“Kadına yönelik şiddetin türleri, şiddete uğrayan ya da uğrama tehdidi altındaki kadınların hakları ve başvuracakları resmi kanalların yanı sıra kadın yoksulluğu” gibi konuların aktarıldığı konferansa, Şişli Belediyesi Meclis Üyesi, Derin Yoksulluk Ağı Kurucusu Hacer Foggo ise video mesaj yoluyla katıldı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’Nİ DESTEKLİYORUZ”

Konferansta konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sözlerine geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER), SODA ve AÇEV gibi çeşitli kurumlarda görev yapan kadın hakları savunucusu ve psikolog Çiğdem Aydın’ı anarak başladı.

Belediyenin kadın politikası ve hizmetleri hakkında bilgi veren ve kadın hakları konusunda uluslararası yasalara atıfta bulunan Keskin, şunları aktardı:

“Biz Şişli Belediyesi olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası sözleşmelerin uygulanmasında sorumluluğumuz olduğunu kabul ediyoruz. Bu kapsamda CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi’ni kadınların güçlendirilmesi konusunda kılavuz metinler olarak kabul ediyoruz. Bu sözleşmelerin yerel yönetimlere yüklediği tüm sorumlulukları da üstleniyoruz.”

şişli1

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELENİN YOL HARİTASIYDI”

Etkinlikte bir konuşma yapan İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Av. Nazan Moroğlu, 25 Kasım’ın sadece bir gün olmaması gerektiğine vurgu yaparak, “25 Kasım özel bir gün, daha fazla sesimizin çıkmasını sağlıyor. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddetle mücadelenin yol haritasıydı, o nedenle bu sözleşmeden vaz geçmiyoruz” dedi.

Şişli Kent Konseyi Başkanı Av. Şükran Eroğlu ve Şişli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Arzu Kesim Tuncer ise konferansta yaptıkları konuşmalarda İstanbul Sözleşmesi’nin önemine işaret etti.

Konferans sonrasında sanatçı Serap Yağız ise “Kadına Şarkılar” kapsamında bir müzik seçkisi sundu.

şişli2

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST