Haber: Çetin Sak

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Dağdibi (Kürtçe ismiyle Hedriş) köyünde yaşayan Ender Sağım, gittiği her yerde topunu yanından ayırmıyor.

Okulda, sokakta sürekli olarak antrenman yapan Ender, çobanlık yaparken de top oynuyor.

Keşfedilmeyi bekleyen genç yetenek Ender, profesyonel bir futbolcu olmak ve büyük takımlarda oynamak istiyor.

Çoban futbol şırnak

“Altyapıya ya da kulübe girmek istiyorum”

  Ender, yeteneğinin değerlendirilmesini ve kendisine destek verilmesini istedi.

Ender, “Babama yardım için çobanlığa gidiyorum. Yanımda sürekli top götürüyorum. Hayalim futbolcu olmak. Bu köyde imkan yok. İmkan olsaydı futbolcu olma ihtimalim yüksek. Altyapıya ya da kulübe girmek istiyorum” dedi.

Lisede ikinci sınıfta okuyan Ender’in babası hayvancılıkla uğraşıyor. Bu yüzden de Sağım, babasına yardımcı olmak için çobanlık da yapıyor.

Futboldan uzaklaşmamak adına sürüyü güderken de antrenman yapıyor.

Öğretmeni Mervan Sak ise Ender’in en büyük destekçisi.

Köyde imkanların sınırlı olduğunu ve ilgili kurumlara ve taraflara çağrı yapan Sak, Ender’e sahip çıkılması çağrısında bulundu.

Öğretmeninden destek çağrısı

Sak, “Yaklaşık 2 yıldır öğretmeniyim ve doğal bir yeteneğe sahip. Sürekli top oynuyor. Biz elimizden gelen desteği veriyoruz. Profesyonel bir kulübe yazdırmak için destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ender geçtiğimiz sene Cizre’deki Spor Okulu’na kaydolsa da ailesinden yaklaşık 140 kilometre uzak olduğu için okulu bırakmak ve köy yakınlarındaki liseye kaydını almak zorunda kaldı.

Köyünden çıkarak büyük takımların kadrosuna dahil olmak ve stadyumlarda oynamak ise Ender’in en büyük hayali.