Sinop Off-Road Kulübü üyeleri, 6 Şubat depreminin ardından Kahramanmaraş’ta arama kurtarma ve yardım çalışmalarına katıldı. Kulübe üye 50 gönüllü, erzak taşıyan araçların çıkamadığı dağ köylerine yardım taşıma ve enkazları aydınlatma çalışması yaparken, arama kurtarma ekiplerine de yardım etti.

Çalışmaları hakkında bilgi veren Sinop Off-Road Kulübü Derneği Başkanı Bülent Cevdet Durdu, şöyle konuştu:

"Deprem bölgesinde enkaz kaldırdık. Canlı veya cansız enkazın altındaki insanları aradık. Biz oraya getirdiğimiz kazma, kürek, balyoz, hilti, kesici taşla çalıştık. Getirdiğimiz ekipmanları oradaki ekiplerle birleştirdik onlarla beraber enkazda insan aradık. Bir tane canlı vatandaşımızı çıkardık. 25 yaşında bayan 8 aylık hamileydi. Onun yaşadığına dair algı buldular, dediler ki burada çalışacağız, çalıştık. Onu da çıkardık ambulansa teslim ettik. Sağlık durumu iyi dediler. Ondan sonraki çalışmalarımıza zaten aşağı yukarı 8-10 tane maalesef yaşamını yitirmiş insanları bulduk. Zaten siz orada çalışıyorsunuz öyle bir ibare denk geldiğinde AFAD diyor ki arkadaşım siz geri çekilin bundan sonrası bizde diyor. Beraber çalışıyoruz ama son hamleyi mecburen onlar yapıyorlar, çünkü inanın çok kötü söylenecek gibi değil. Neticede binalar üst üste binmiş. En son çıkarma işlemini onlar yapıyorlar. Hep beraber çalışıyoruz. Bizi bir arkaya alıyorlar. Siz burada çalışmaya devam edin diyorlar. Onlar gerekeni yapıp yetkililerle teslim ediyorlar. Kahramanmaraş’ta bu afetten kurtulanların çoğu şu an da Kahramanmaraş’ı terk etmiş durumdalar. Adamın evi çatlamış hafif hasarlı evine girmek istemiyor, korkuyor nerede akrabası varsa atıyorum Sinop’ta var, buraya gelmek istiyor. Nerede var, Ankara’da var. Ankara’ya gelmek istiyor. Bu gibi durumlar var. Onun dışında dediğim gibi bekleyenler de zaten o bina da kesin cenazesi var, onun bekliyor veya sağ çıkmasını bekliyor. Sadece barınma ile ilgili vardı. Onu da bu tarihten sonra çözerler diye düşünüyorum. Isınma ile ilgili bir problemler vardı. Onları da gelen battaniyeler, kabanlar, montlar, onlarla çözülmeye çalışıldı. Ama bu saatten sonra oralara da gerek kalmadı. Her yere soba yapılıyor artık. Bizim Sinop Meslek Lisesi’nde bile soba yapıyorlar, afet bölgesine gönderilmek üzere. Ankara’da bir arkadaşımız var gece gündüz mesaideler 1 TL bile talep etmeden sadece malzeme parasına soba yapıyorlar."

Lider Samsunspor, yarın sahasında Altınordu ile karşılaşacak Lider Samsunspor, yarın sahasında Altınordu ile karşılaşacak

Durdu, tekrar yardım istenmesi durumunda hiç düşünmeden tekrar deprem bölgesine gideceklerini belirtti.

Görüntü dökümü:

*Bülent Cevdet Durdu

*Deprem bölgesinde off road kulübünün destekleri