Adem Topçuoğlu, 59 yıllık hayatında 41 kez üniversite sınavına girdi, Topçuoğlu, “Bundan sonraki sınavlar için plakalara göre il il dolaşacağım” sözleriyle sınav sevdasını dile getirdi.

Samsun Bafra’da yaşayan 59 yaşındaki Adem Topçuoğlu, ilk üniversite sınavına 1980 yılında, liseyi bitirdikten sonra girdi. Sınavda istediği puanı alamadı. Üst üste iki yıl daha girdiği sınavda başarılı olamayınca askere gitti. 17 yaşından itibaren her yıl girmeyi alışkanlık edindiği sınava, sadece vatani görevini yaparken giremedi. Terhis olunca garsonluk ve sınıf öğretmenliği yapan Topçuoğlu, her sınavda tecrübesini ve puanlarını arttırmaya başladı.

Bornova'da çocuklara oyunlarla bilim kampı Bornova'da çocuklara oyunlarla bilim kampı

“41’İNCİ KEZ SINAV HEYECANI”

Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre, 3 kez ön lisans, bir kez lisans bölümü kazanıp, mezun oldu. Geçen hafta yapılan YKS ile de 41’inci kez sınav heyecanını yaşadı. Üniversite kazanmaktan çok sınava girmeyi seven Topçuoğlu, “Gençlere baktığımda hemen hemen hepsi üniversite sınavında başarısız olmayı dünyanın sonu gibi görüyorlar. Onlara bu sınavın tek ve son sınav olmadığını göstermek için her sene giriyorum. Onlara, ‘Bir olmazsa iki olur, iki olmazsa üç olur. Bakın ben 41 kere girdim’ diyorum. Hayatım boyunca bir sürü işte çalıştım, bunu yaparken 5 üniversite okudum” dedi.

GUİNNES REKORLAR KİTABINDA GÖZÜM VAR”

Adem Topçuoğlu, 1980 yılında başladığı sınav maratonunda üç kez 2 yıllık bir kez de 4 yıllık üniversite okudu.

Topçuoğlu sınavlarla dolu geçmişini şu sözlerle anlattı:

“Farklı farklı sistemlerle sınava girdim. Üniversite sınavları tarihinin hafızası gibiyim. KPSS’ye, yabancı dil sınavına da birçok kez girdim ama onların hesabını tutmadım.

Seneye 42’nci sınava gireceğim. Konya’nın plakası 42 olduğu için Konyalılar sınava orada girmemi istiyorlar. Ben de onları kırmayıp gideceğim. Bundan sonraki sınavlar için de plakalara göre il il dolaşacağım. Ayrıca Guinness rekorlar kitabında da gözüm var.”