CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, kalıcı yaz saatine ilişkin sorusuna, “uygulama nedeniyle herhangi bir sorun yaşamadığı” yönünde yanıt verdiğini söyledi. Özdemir, “Sayın Bakan, bunun aksine, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hazırlanan bir rapora atıf yapmış. Bu rapora göre, bizim dile getirdiğimiz, vatandaşların uygulamada yaşadığı sorunların olmadığı ve ciddi de bir tasarruf sağlandığını ortaya koymuş. Ancak ben, buradan sormak istiyorum: Bu rapor nerede? Bu rapor bilimsel olarak kanıtlanmış mı” dedi.

Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları 14 mahallede devam edecek Kahramanmaraş'ta bina yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları 14 mahallede devam edecek

Sibel Özdemir, bugün yaptığı açıklamada, Bakan Fatih Dönmez’in, bütçe görüşmeleri sırasında kendisine yönelttiği kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin sorulara yazılı olarak yanıt verdiğini belirtti.

Fatih Dönmez’in “kalıcı yaz saati uygulaması sayesinde ülke nüfusunun daha büyük bir bölümünün gün ışığından daha fazla faydalandığı; saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların bu uygulama sayesinde yaşanmadığı” yönünde yanıt verdiğini aktaran Özdemir, şunları söyledi.

“Geçen hafta tamamladığımız Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde gerek Milli Eğitim Bakanlığı gerekse de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, kalıcı yaz saati uygulamasının yarattığı sorunları sordum. Milli Eğitim Bakanı henüz bir cevap vermedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’nın paylaşmış olduğu cevapta, bu vatandaşlarımızın bize ilettiği çocukların karanlıkta okula başlamasıyla yaşanan sorunlar, psikolojik sorunlar, erken mesaide işe gitmek zorunda olan vatandaşlarımızın yaşadığı güvenlik sorunlarının olmadığını Sayın Bakan, bunun aksine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde hazırlanan bir rapora atıf yapmış. Bu rapora göre, bizim dile getirdiğimiz, vatandaşların uygulamada yaşadığı sorunların olmadığını ve ciddi de bir tasarruf sağlandığını ortaya koymuş. Ancak ben, buradan sormak istiyorum: Bu rapor nerede? Bu rapor bilimsel olarak kanıtlanmış mı? Bu raporun bizlerle ve kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini tekrar iletmek istiyorum.”