SES raporu: Gerçek Kovid-19 vaka sayısı 2 milyonun üzerinde olabilir

Sağlık Emekçileri Sendikası'nın iki aylık değerlendirmesini sendikasının Merkez Yürütme Kurulu adına paylaşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre...

EMEK DÜNYASI 22.05.2020 - 15:21 22.05.2020 - 15:21

Sağlık Emekçileri Sendikası'nın iki aylık değerlendirmesini sendikasının Merkez Yürütme Kurulu adına paylaşan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin 150 bini aşkın vaka sayısıyla dünyada salgından en çok etkilenen dokuzuncu ülke olduğunu hatırlatarak, gerçek sayınının bundan 10-15 kat fazla olabileceğini ifade etti. Tara, Türkiye’de Covid-19 vakalarının çoğunluğunun büyük şehirlerde ve işçilerin yoğun yaşadığı semtlerde olduğunun Bakanlık paylaşımlarından görüldüğünü belirtti.

SES MYK adına açıklamalarda bulunan SES Eş Başkanı İbrahim Kara, Türkiye’nin açıklanan 150 bini geçen vaka sayısı ile dünya genelinde salgından en çok etkilenen dokuzuncu ülke konumunda olduğunu belirtti.

"GERÇEKLER SAĞLIK BAKANLIĞININ AÇIKLADIĞINDAN 15 KAT FAZLA OLABİLİR

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kara, "Her ne kadar 18 Mayıs itibarıyla toplam vaka sayısının 150 bini geçtiği söylense de bu rakamın gerçek olmadığı, sağlık kurumu tarafından PCR pozitifliği üzerinden belirlenen vaka sayısı olduğunun her bilim insanı ve sağlık emekçisi farkında. Buzdağı fenomeni kavramını dikkate aldığımızda yapılan modellemelerde 12 Mayıs itibarıyla vaka sayısının 2.1 milyonu geçtiği hesap ediliyordu. Tahminen 15 kat daha fazla olduğu gerçeği akla daha yatkın. Zaten ilk günden bu yana halk sağlığı uzmanları belirlenenden 10-15 kat daha fazla olduğu bilgisini paylaşıyordu. Saptanamayan olguların nedeni test yapan merkez sayısının az olması, yine uzun bir süre sadece şikayeti olanlara test yapılması (temaslı bile olsa), daha yenice riskli gruplara test yapılmaya başlıyor olması vaka sayısındaki bu farklılığı açıklamaktadır dedi.

"KORONVİRÜS VAKALARININ ÇOĞU BÜYÜKŞEHİR VE İŞÇİLERİN YOĞUN OLDUĞU ŞEHİRLERDE"

Türkiye’de Covid-19 vakalarının çoğunluğunun büyük şehirlerde ve işçilerin yoğun yaşadığı semtlerde olduğunun Bakanlık paylaşımlarından görüldüğünü belirten Kara, "İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, vb nüfusun ve işçi sınıfının yoğun olduğu kentlerde salgının boyutunun yüksek olduğu paylaşılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın nadir paylaşımlarında vaka sayısının yetişkin grupta, ölüm sayısının yaşlı grupta daha çok olduğu bildiriliyor. Yine kronik hastalığı bulunanlar, sigara içenler hastalıktan daha fazla etkileniyorlar. Bilgilerimiz oldukça sınırlı olup salgının nüfusun çeşitli kesimleri nasıl etkiledi bilemiyoruz. Sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı olanlar, işçi nüfus, yoksullar, cezaevindeki tutsaklar, mülteciler vb. toplum kesimlerinin istatistikler verilmese de oldukça sert etkilendiği gözlenmektedir. Medyada yer alan haberler ve demokratik kitle örgütlerinin raporları bu yorumu yapmamızı kolaylaştırıyor. Salgının erken aşamalarında Covid-19’a biçilen “herkesi etkileyeceği ” algıları artık kaybolmuş durumdadır. Salgının işçi sınıfı, yoksullar, ötekileştirilenler ve mülteciler üzerine çok daha ciddi etkisi olduğu yaşanarak görülmüş-öğrenilmiş oldu. Salgına rağmen ‘üretim devam edecek’ stratejisi işçi sınıfını salgına feda etmeden başka anlam taşımamaktadır. İşçilere yapılan uygulama örtülü dahi olmayan sürü bağışıklığıdır ve bu uygulamalar kapitalizmin normal zamanlardaki sınıf alışkanlıklarının da devamıdır" diye konuştu.

"BULAŞICI HASTALIKLARDA İKİ ÖNEMLİ EVRE VARDIR"

Kara, sözlerine şöyle devam etti: "Pandeminin dünya genelinde ve ülkemizde kontrol altına alınmaya çalışıldığı bugünlerde unutturulmaya çalışılan pandeminin önlenebilir olup olmadığını tartışmasıdır. Bulaşıcı hastalıklar mücadelesinde önleme ve kontrol iki önemli evredir. Hastalığın Çin’de kontrol altında tutulması, diğer ülkelere yayılmaması, Türkiye özelinde konuşursak hastalığın girişinin engellenmesi, olgu ve ölüm sayısını sınırlı tutmaya yönelik tüm çalışmalar salgının kontrolü çalışmalarıdır. Bunun yolu halk sağlığına öncelik veren, birinci basamağı buna göre örgütleyen, sağlık emek gücünün bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda bilgi ve deneyimini güçlendiren, erken uyarı ve yanıt sisteminin yerleştiren ve pandemi hazırlık planlarının tüm sağlık emekçilerinin katılımı ile hazırlayan sağlık politikalarından geçer. Bununla birlikte aslolan hastalığı ortaya çıkartacak koşulların yok edilmesi olan önleme olmalıdır."

RAPORUN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@