Sendika ve meslek odalarından Yemeksepeti'ni boykot etme kararı

Sendika ve meslek odaları, Nakliyat-İş üyelerini işten çıkaran Yemeksepeti'ni boykot etme kararı aldıklarını açıkladı.

EMEK DÜNYASI 27.09.2021 - 16:12 27.09.2021 - 16:30

Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası’na (Nakliyat-İş) üye oldukları gerekçesiyle Yemeksepeti firmasındaki işlerine son verilen işçiler için İstanbul Şişli’de bulunan Yemeksepeti Genel Merkezi binası önünde açıklama yapıldı.

AÇIKLAMAYA ÇOK SAYIDA KİŞİ KATILDI

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan habere göre Tüketici Birliği Federasyonu (TBF), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yapılan açıklamaya çok sayıda kişi katıldı.

"HALKIMIZI İŞÇİ VE SENDİKA DÜŞMANLIĞI YAPAN YEMEKSEPETİ'Nİ BOYKOTA ÇAĞIRIYORUZ"

Açıklamada, “Halkımızı işçi ve sendika düşmanlığı yapan Yemeksepeti’ni boykota çağırıyoruz” yazılı pankart açıldı. Açıklamada sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.  

6 BİN İŞÇİNİN HAKKINA ENGEL  

TBF Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz, Nakliyat-İş Sendikası yetkililerin kendilerine, “Adı geçen firmada çalışan yaklaşık 2 bin  civarında taşıma işçisinin sendikaya üye oldukları, ancak firmanın sendikal örgütlenmenin önünü kesmek amacıyla işyeri kodunu değiştirdiği, sendikal örgütlenme çalışmalarını yürüten emekçilerin işten atıldıkları, işyeri kodunun usulsüz işlemlerle değiştirildiği, yaklaşık 6 bin civarında işçinin demokratik haklarının ellerinden alınmak istendiği" bilgisini paylaştığını aktardı.   

"YEMEKSEPETİ EMEKÇİLERİ İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ"

Sendikanın iddiaları üzerine firmayla görüşmek istediklerini ifade eden Deniz, firmanın bu talebi görmezden geldiğini kaydetti. Deniz, “Salgın zamanında motokurye olarak çalışan emekçilerin, o günlerdeki mesaileri toplumsal hafızamızdadır, Bu nedenle Yemeksepeti emekçilerinin dayanışma içerisindeyiz. Bu dayanışma kapsamında, Yemeksepeti firmasına yönelik olarak boykot kararı alınmıştır” diye konuştu. 

"YEMEKSEPETİ'Nİ UYARIYORUZ"

Firma tarafından sendikal örgütlenmeye yönelik tutum değişinceye kadar tüketimden gelen güçlerini kullanacaklarını ve firmadan alışveriş yapmayacaklarının altını çizen Deniz, “Tüketici tercihleriyle çok kazanan firma haline dönüşen Yemeksepeti'nin, bu kez tüketici boykotu ile karşı karşıya kalacağı ‘zor’luğu dikkate alması ve emekçilere uyguladığı ‘zor’dan vazgeçmesi için uyarıyoruz” dedi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST