Selvi: "Ayasofya için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılabilir"

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin de çıkarılabileceğini belirterek, ""Ayasofya’nın müze statüsü s...

GÜNDEM 18.06.2020 - 08:31 18.06.2020 - 08:31

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin de çıkarılabileceğini belirterek, ""Ayasofya’nın müze statüsü sona ereceği için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınıp vakıflara bağlanacak" ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin de çıkarılabileceğini kaydetti.Danıştay kararının ardından yaşanabilecek gelişmeleri yazan Selvi, "Ayasofya’yla ilgili nefesler tutuldu, 2 Temmuz günü Danıştay 10. Dairesi’nden çıkacak karar bekleniyor. Danıştay, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesiyle ilgili 24 Kasım 1934 tarihli kararnamenin iptaline karar verdiği takdirde nasıl bir prosedür takip edilecek? Danıştay’dan çıkacak bir iptal kararı ile birlikte Ayasofya’nın müze statüsü sona ereceği için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınıp vakıflara bağlanacak" ifadelerini kullandı.

"MÜLKİYET VAKIFLARDA, YÖNETİM DİYANET'TE OLABİLİR"

Yazısında, Ayasofya’nın mülkiyetinin vakıflarda kalacağı, ancak cami olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönetiminde olacağı iddiasına da yer veren Abdulkadir Selvi, şöyle devam etti:"Ankara’da tartışılan konu şu: Danıştay’ın iptal kararı yeterli olacak mı, yoksa Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması için ayrıca Cumhurbaşkanlığı kararnamesi gerekecek mi? İşin hukuki boyutuyla ilgili bir çalışmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında olduğu söyleniyor. Danıştay kararından sonra ihtiyaç görülürse Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin hazırlanacağı ifade ediliyor. Bir başka nokta daha var. O da Ayasofya’nın mülkiyeti vakıflarda kalacak, ancak cami olarak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yönetiminde olacak. Diyanet’in Ayasofya’da halen bir imam ve bir de müezzin olmak üzere iki görevlisi var. Cami olarak hizmet vermesi için vakıflar ile Diyanet arasında ayrı bir protokole ihtiyaç olmadığı söyleniyor. Sadece Ayasofya’nın büyüklüğüne uygun olarak imam ve müezzin kadrosu arttırılacak. Bu arada Ayasofya’nın sonradan yıkılan eski müştemilatının yeniden inşası arzu edildiği için Danıştay kararından sonra bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılması düşünülüyor."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST