Demirtaş, mektubunda "Halk bu kadar nefessiz kalmış ve adeta kan ağlıyorken aktif bir tutum almak sizler gibi aydınların tarihsel sorumluluğudur" diye çağrı yaptı.

Gözden kaçırmayın

Yöneylem Araştırması: Yeni seçmenlerin adresi açık ara CHP Yöneylem Araştırması: Yeni seçmenlerin adresi açık ara CHP

4 Kasım 2016 tarihinde tutuklanarak Edirne Cezaevine konulan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aydın, sanatçı, akademisyen ve gazetecilere bir çağrı mektubu yazdı.

Eşi Başak Demirtaş aracılığıyla gönderdiği mektubunda gelecek seçimlerin önemine işaret eden Demirtaş, aktif tutum alınması çağrısında bulundu. 

Herhangi bir siyasi parti ya da ittifak için değil, demokrasi için bir araya gelinmesi gerektiğini belirten Demirtaş, gelecek seçimlerin tarihi bir fırsat yarattığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"BULUNDUĞUNUZ YERDEN SESİNİZİ YÜKSELTMENİZ LAZIM"

"Bulunduğunuz yerden sesinizi yükseltmeniz, hiç kimsenin ve hiçbir kesimin dışlanmadan Cumhuriyet’in ikinci yüz yılında yeniden inşa sürecine dahil edilmesini talep etmeniz çok önemli olacaktır. Ayrıca yaşanan yıkımın yol açtığı tahribatların daha da artmaması için kesintisiz şekilde sürece dahil olmanız, tam demokrasi talebinizi sürekli şekilde görünür kılmanız da çok acil bir toplumsal ihtiyaçtır. Halk bu kadar nefessiz kalmış ve adeta kan ağlıyorken aktif bir tutum almak sizler gibi aydınların tarihsel sorumluluğudur."

Bu çerçevede, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi parti genel başkanlarının imzasına açılacak bir “Demokrasi Sözleşmesi” yazılabileceğini belirten Demirtaş, Aydınlar Heyeti kurulabileceğini, “Bir Hayalimiz Var” adıyla bir konferans düzenlenebileceğini önerdi.