Seçim barajının düşürülmesinin hedefi küçük partiler

AKP-MHP iktidarının seçim barajını yüzde 7'ye düşürerek HDP'den DEVA ve Gelecek Partisi’ne oy kaymasını hedeflediği, küçük partilere oy kayışı ile domino etkisi yaratmaya çalıştığı ifade ediliyor.

SİYASET 11.09.2021 - 07:57 11.09.2021 - 08:04

Cumhur İttifakı'nın gündeme getirdiği seçim barajı tartışmasının arkasında küçük partiler kullanılarak "domino etkisi yaratılması" hedefi var. Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun hazırladığı kulis haberine göre, AKP-MHP iktidarının yüzde 7’lik seçim barajı kararının erken seçimle ilgili yok. Seçim barajının uygulanmasıyla birlikte "partilerin seçim hamlelerinde de çok farklı değişiklikler yaşanması" öngörülüyor. Buna göre "küçük partilerin 2023 seçimlerinde domino etkisi yaratması" ihtimali üzerinde duruluyor. Haberde, "yüzde 7’lik baraj önerisi ile iktidarın muhalefete şah hamlesi çektiği" savunuluyor.

KÜÇÜK PARTİLER TEK BAŞINA GİRECEK

İktidarın öngörülerine göre; yüzde 7’lik seçim barajının uygulanmasıyla birlikte, 2023 seçimleri öncesinde DEVA ve Gelecek partileri büyük ihtimalle seçime tek başlarına girecek. "HDP’nin bölge illerinde oy kaybettiği"ni savunan iktidar partileri, HDP seçmeninden DEVA ve Gelecek partilerine kayma olacağını tahmin ediyor.  Bir başka hedef ise, oyları yükseliş içinde olan İYİ Parti’nin, milletvekilliği seçimlerinde CHP’den bağımsız olarak girmesi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@