İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, “15 Temmuz destan değildir” paylaşımı nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan İYİ Parti İzmir İl Yönetim Kurulu Üyesi Aybars Aksoy için  ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı verdi.

Aksoy hakkında 15 Temmuz 2021’de yaptığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Suç işlemeye tahrik suçu” ve “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama suçu” iddialarıyla şikayetlerde bulunulmuştu.

ANKA Ajansı’nın aktardığı habere göre; şikayetler üzerine 30 Eylül 2021’de İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren Aksoy, bir yıldır devam eden soruşturma sürecinin tamamlandığını ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini duyurdu.

‘GÜVENLİK TEHLİKESİ OLUŞTURMUYOR’

Aybars Aksoy, yazılı bir açıklama yaparak şikayetlere konu olan, “15 Temmuz destan değildir, bu milleti ayrıştıran zihniyetin temsilcilerinin arasındaki çıkar çatışmasıdır. Siyasal İslamcıların arasındaki kavgada yani hiç uğruna hainler tarafından şehit edilen polislerimizi ve askerlerimizi rahmetle anıyorum” paylaşımını da anımsattı.

Aksoy açıklamasında şunları kaydetti:

“Söz konusu paylaşımda; TCK 214. maddesi uyarınca, işlediğim iddia edilen suçun dayanağı paylaşımın ifade hürriyeti kapsamında kaldığı, TCK 216. maddesi uyarınca işlediğim iddia edilen suçun dayanağı paylaşım nedeniyle herhangi bir kamu güvenlik tehlikesi oluşmadığı ve bu nedenle suçun unsurları itibariyle oluşmadığı değerlendirilmiş ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir.

‘ADALETE OLAN İNANCIM DEVAM ETMEKTEDİR’

Sivil ve siyasi sorumlulukları olan demokrat bir birey olarak, anayasamızın vermiş olduğu ifade özgürlüğü hakkımı kullanarak, herhangi bir hakaret olmaksızın, eleştiri çerçevesindeki ifadem nedeniyle, hakkımda açılmış ve bir yıldır devam etmekte olan soruşturma sonuçlanmıştır. Zamanın ruhuna göre tutum alanlardan olmadığım için, bu ülkenin kurucusuna ve kuruluş ayarlarına saygılı yargı mensuplarının varlığından hiç şüphe duymadığım için adalete olan inancım dün olduğu gibi bugün de devam etmektedir. ‘Devletin dini adalettir’ şiarıyla tüm zorluklara rağmen görevini halen layıkıyla ifa eden adalet mensuplarına teşekkürü bir borç bilirim.”