Sarıyer Belediyesi, hayvanseverlerle birlikte “Yeni Yıl Patisi” etkinliği düzenledi. Kısırkaya’da bulunan Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde düzenlenen etkinlikte, kedilere ve köpeklere yeni yıl kıyafeti giydirilerek yaş mama ikram edildi. Etkinlikte hayvan ambulansının açılışı da yapıldı.

'Siyasi Cinayetler Kıskacında Türkiye' söyleşisi, Kadıköy’de 'Siyasi Cinayetler Kıskacında Türkiye' söyleşisi, Kadıköy’de

Sarıyer Belediyesi, geleneksel hâle getirdiği "Yeni Yıl Patisi" etkinliğinin ikincisini düzenledi. Safiye Kaya Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi’nde yapılan ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in seçim vaadi olan hayvan ambulansının açılışının da gerçekleştirildiği etkinliğe katılan misafirler, daha sonra hazırlanan özel mamalarla tedavi altındaki patili dostları besledi. Çok sayıda hayvanseverin katıldığı etkinliğe Şükrü Genç de köpeği Cesur ile katıldı.

“BOL PATİLİ YILLAR”

Etkinlikte konuşan veteriner hekim Aylin Neslişah Aybak, “Rehabilitasyon merkezimize gelen çocuklarımızın tedavilerini, kontrollerini, ameliyatlarını yapan, bunun yanı sıra hijyenlerini sağlayan ve kontrollerde biz hekimlere yardımcı olan, gönüllülerimizle aramızda köprü kuran, hastalarımızı hem bize hem de gönüllülerimize ulaştıran ve sokaktaki dostlarımızın beslenmeleri konusunda büyük titizlik gösteren çalışma arkadaşlarımızla kocaman bir aileyiz. Birlikte güçlüyüz, birlikte tüm çocuklarımızın yanındayız. Karşılıklı anlayışımızın olduğu, sağlıklı, mutlu ve bol patili bir sene diliyorum” dedi.

“SAHİPLEN AMA TERK ETME”

Hayvanlara karşı işlenen şiddet suçlarının son yıllarda arttığına dikkat çeken Sarıyer Belediyesi Başkan Yardımcısı Nadir Günday da “Gerek barınaklarda gerekse sokakta şiddete maruz kalan can dostlarımızın bu gibi talihsiz olayları bir daha yaşamamasını diliyoruz. Toplumsal duyarlılığımız arttıkça, cezai yaptırımlarla birlikte bu dünya daha yaşanılır bir yer olacaktır kanaatindeyim. Bu yıl 346 can dostumuzu yeni yuvalarına kavuşturmaktan dolayı mutlu olduk. ‘Satın alma, sahiplen, sahiplen ama terk etme’ sloganı misyonumuz olsun” diye konuştu.

“DOSTLARIMIZI RAHAT BIRAKIN”

Konuşmasına, Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi lideri Mahatma Gandhi’nin “Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir” sözüyle başlayan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de şunları söyledi:

“Yaşadığımız dünya sadece bizlere ait değil. Yaşam, tüm canlılarla bir bütün ama maalesef çok can sıkıcı haberler gündeme geliyor. Onlar bizim dostlarımız. Onları insanlardan ayırmazsak; yaşayan, nefes alan, acı çeken, üzülen canlılar olduğunun farkına varırsak ne katliam kalır ne de işkence. Biz de etkinliğimizi bu farkındalığı artırmak adına düzenledik. Lütfen sokaktaki dostlarımızı rahat bırakın.” 

HAYVAN AMBULANSI FAALİYETE GEÇTİ

Konuşmaların ardından Veteriner İşleri Müdürlüğü personeli, çalışmalarını sürdürürlerken kendilerine destek veren Şükrü Genç’e ve rehabilitasyon merkezinin yapımında katkısı olan Fikret Kaya’ya teşekkür ettiler. Plaket töreninin ardından Genç, hayırsever Fikret Kaya ve etkinliğe katılan misafirler, acil durumdaki kedi ve köpekler için hizmet verecek olan hayvan ambulansının kurdelesini kesti. Tedavi amacıyla bakım evinde kısa süreliğine misafir edilen kedilere ve köpeklere, onlar için hazırlanan özel mamalar ikram edildi. Ziyaretçiler de tesisi gezerek çalışmaları yakından görme imkanı buldu.