DEDAŞ protestosuna katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 13 çiftçinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı aktarıldı.

Şanlıurfa'da, elektrik kesintileri ve yüksek faturalara karşı 10 Ağustos tarihinde Çobanderesi mevkiinde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'yi (DEDAŞ) yol kapatma eylemiyle protesto ettikleri gerekçesiyle dün gözaltına alınan 18 çiftçiden 5’i emniyet ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 

Gözden kaçırmayın

Emine Şenyaşar: Çocuğumu bıraksınlar Emine Şenyaşar: Çocuğumu bıraksınlar

Emniyet işlemleri tamamlanan 13 çiftçi ise sağlık kontrollerinin ardından Şanlıurfa Adliyesi'ne sevk edildi. Çiftçiler, savcılığa "toplantı ve gösteri yürüyüşlerine silah ve benzeri alet taşıyarak veya kendilerini tanımayacak hale getirerek katılma, görevi yaptırmamak için direnme" gerekçeleriyle ifade verdi.

ÇİFTÇİLERE "NEDEN EYLEME KATILDINIZ?" SORUSU

MA'nın aktardığına göre savcılıkta, çiftçilere "Eylem için izin aldınız mı? Eylemi kim organize etti? Kolluk güçlerine taş attınız mı? Neden eyleme katıldınız?" soruları soruldu. Çiftçiler, DEDAŞ tarafından mağdur edildiklerini, yapılan elektrik kesintileri ile ürünlerinin kuruduğunu, seslerini duyurmak için eyleme katıldıklarını söyledi.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST BIRAKILDILAR

Çiftçiler Bülent Oba, Cerah Koşar, Ferat Şeyhanlıoğlu, Hüseyin Torgut, İbrahim Halil Ede, Mehmet Koşar, Mikail Koşar, Nurullah Oba, Sezai Yıldız, Mehmet Taşçı, Murat Oba, Ömer Koşar ve Suat Devedurğa, alınan ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.