Sanatçı Selma Gürbüz koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Gürbüz'ün vefatını duyuran İstanbul Modern, "Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü...

Gözden kaçırmayın

Gazeteci Ümit Kartal’ın ikinci kitabı çıktı: İmza günü 29 Mayıs’ta Gazeteci Ümit Kartal’ın ikinci kitabı çıktı: İmza günü 29 Mayıs’ta

Sanatçı Selma Gürbüz koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Gürbüz'ün vefatını duyuran İstanbul Modern, "Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, 'Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer' sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya çapındaki sanatçılarından olan ve İstanbul Modern'de sergisi devam eden Selma Gürbüz 61 yaşında yaşamını yitirdi. Gürbüz'ün vefatını sosyal medya hesabından duyuran İstanbul Modern, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: "Sanatçı Selma Gürbüz'ü zamansız kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Kırk yıla yaklaşan kariyerinde zamandan ve mekândan bağımsız, masallar ve mitlerle örülü yapıtlar ortaya koyan sanatçıyı, 'Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer' sergisi devam ederken kaybetmenin hüznünü yaşıyoruz. Ailesi, sevenleri ve tüm sanatseverlere başsağlığı diliyoruz. Serginin açılışında yaptığı konuşmada 'Benim için her sergi bir hesaplaşmadır' diyen Gürbüz'ü, kendi sözleriyle sonsuzluğa uğurluyoruz: 'Yaptıklarımı izleyiciyle paylaşmak, dünyamı korkusuzca önlerine sermek tarif edilemez duygular verir bana ... Her sergi aynı zamanda yeni bir düşünce, yeni bir duygudur benim için. O bazen kendimi tısladı, çünkü kafamın içi hep doludur. Sonu gelmeyen bir doluluk ... Hiçbir sergimin oğlu olmadığını bilirim bu yüzden. Her seferinde yeni bir arayışla, yeni bir yutkunmayla, yeni bir sözleme ihtiyacı tıslayan… '"

ALATON: "KANSERİ YENDİ AMA COVID'İ YENEMEDİ"

İş insanı Leyla Alaton ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk Çağdaş sanatının dünyada bilinen en önemli temsilcilerinden Selma Gürbüz kanseri yendi ama Covidi yenemedi. Aşı olmayın siz daha!!!" ifadelerini kullandı.

SELMA GÜRBÜZ KİMDİR?

1960 yılında İstanbul'da doğan Selma Gürbüz, sanat eğitimin 1980 yılında İngiltere'deki Exeter College of Art Design'da başladı. 1984 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezun oldu. Paris, Roma, Buenos Aires ve Barselona olmak üzere üzere, Japonya'nın farklılaştırmada sergiye giren Gürbüz'ün yapıtları, Londra'daki British Museum, Paris'teki Galerie Maeght Koleksiyonu, İstanbul Modern, Ankara Resim Heykel Müzesi gibi farklı koleksiyonlarda bulunuyor. İstanbul Modern Şef Küratörü Öykü Özsoy'un küratörlüğünde üstlendiği oğlu sergisi "Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer" sergisi 30 Haziran 2021'e kadar görülebilir.