Sanatçı Juliette Greco hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı ve aktris Juliette Greco, 93 yaşında hayatını kaybetti.Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı ve aktris Juliette Greco 93 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi tarafından yapı...

KÜLTÜR & SANAT 24.09.2020 - 18:35 24.09.2020 - 18:35

Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı ve aktris Juliette Greco, 93 yaşında hayatını kaybetti.

Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı ve aktris Juliette Greco 93 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi tarafından yapılan açıklamada "Juliette Greco bu Çarşamba ailesinin yanında çok sevdiği evinde öldü. Hayatının eşi benzeri yoktu" denildi.

ANNESİ VE BABASI NAZİ İŞGALİNDE TOPLAMA KAMPINA GÖNDERİLMİŞTİ

DW Türkçe'nin aktardığına göre, 7 Şubat 1927 tarihinde Montpellier'de doğan Greco çocukluğunu büyükannesinin yanında ve daha sonra da bir manastırda geçirdi. Ailesi İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin işgaline karşı Fransız Direnişi'ne katılan Greco'nun hem annesi hem de ablası Ravensbrück Toplama Kampı'na gönderilmişti.

JEAN-PAUL SARTRE KEŞFETTİ

Savaş sonrasında Fransız filozof Jean-Paul Sartre tarafından Paris'te keşfedilen Greco, Paris'in entelektüel çevrelerinde tanındı. Sartre'ın da kendisi için bir şarkı sözü yazdığı Greco 1950'li yıllarda "L'accordeon", "La Javanaise" ve "Deshabillez-moi" gibi şansonlarla dünya çapında üne kavuştu. Siyah giyimi ve buğulu, melankolik sesiyle bir nesil üzerinde etki sahibi olan Greco yönetmen Jean Cocteau'nün "Orfe" adlı filminde de rol aldı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@