Samsun'da motokuryeler eylem yaparak işverenlerin keyfi tutumlarını protesto etti.

Haber: MEHMET YAZICI

Samsun Motosikletli Kuryeler Derneği ve Restoran ve Otel İşçileri Sendikası (Resto-İş-Sen) Samsun'da İlkadım İlçesi Süleymaniye Geçidi’nde eylem yaptı. İşten çıkartılan 10 motokurye için yapılan eylemde, restoran patronlarının motokuryeleri çeşitli bahaneler üreterek işten çıkarttıkları belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Memur ve emeklinin beklediği 3600 ek göstergede detaylar belli oluyor Memur ve emeklinin beklediği 3600 ek göstergede detaylar belli oluyor

ÇALIŞANLARA BASKI VAR

Motokuryeler adına basın açıklamasını okuyan Serhat Güler, kentteki T. Gıda adlı firma için çalışan motosikletli kuryelerin mobbing'e maruz kaldığını söyledi. Kuryelere, "esnaf kurye" modeli dayatıldığını ve bunu kabul etmeyenlere çeşitli yıldırma politikaları uygulandığını ifade eden Serhat Güler, şöyle konuştu: "Restoranlarda bulunan yöneticiler aracılığıyla asılsız gerekçeler ve mesnetsiz bahanelerle ya iş bırakmalarına sebebiyet verecek psikolojik şiddete maruz bırakılmakta ya da katı politikalar uygulanıp, çeşitli iş kanunu maddeleri ile süslenmek suretiyle tutanak ve savunmalar düzenleyip çalışanların tazminatsız bir şekilde işten atılmaları için acımasız yollara başvurmaktadır. Son olarak Samsun'da 10 kurye arkadaşımız basın yoluyla seslerinin duyulmasını istedikleri ve sendikalı oldukları gerekçesiyle işlerine son verilmiştir.”