Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz: "Bu bir hukuksuzluktur"

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasına dair açıklama yapan Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Eylemi övmeyen, dini, dindarlığı aşağılamayan bir kadın buna rağmen tutukla...

GÜNDEM 23.05.2020 - 19:20 23.05.2020 - 19:20

İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ çalınmasına dair açıklama yapan Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Eylemi övmeyen, dini, dindarlığı aşağılamayan bir kadın buna rağmen tutuklandı" dedi.

İzmir’de Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Buca ilçelerindeki camilerin hoparlörlerinden İtalyan partizan marşı olarak bilinen ‘Çav Bella’ çalınmış ve olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir, "toplumda infial yarattığı" gerekçesiyle tutuklanmıştı.Konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yapan Samsun Baro Başkanı Kerami Gürbüz, "Bu eyleme maruz kalan camilerin hoparlörlerinden 'Çav Bella' şarkısının çalındığını Twitter hesabından bilgi olarak paylaşan, bu paylaşımlarında yapılan eylemi övmeyen, dini, dindarlığı aşağılamayan bir kadın buna rağmen tutuklandı" dedi.Kemali Gürbüz'ün açıklamasının tamamı şu şekilde:"İzmir'de bazı camilerin merkezi sistemine sızılarak 'Çav Bella' ve 'Yuh Yuh' şarkılarının çalınması dini, dindarlığı aşağılamak ve kamu hizmetini sabote etmektir. Olayın failleri ivedilikle tesbit edilmeli, yakalanmalı, ilgili hukuk kuralları çerçevesinde tecziye edilmelidirler. Dosyada Twitter paylaşımları dışında bu kadının tutuklanmasını gerektiren ciddi ve somut başka deliller var ise buna bir şey diyemem. Ancak bu kadın sırf söz konusu Twitter paylaşımları nedeniyle tutuklandı ise bunun bir hukuksuzluk olduğunu belirtmek isterim.

"KOMŞULARININ LİSTESİNİ YAPTIĞINI SÖYLEYEN KADININ EYLEMİNDEN DAHA MI AĞIR?"

"Bu eyleme maruz kalan camilerin hoparlörlerinden 'Çav Bella' şarkısının çalındığını Twitter hesabından bilgi olarak paylaşan, bu paylaşımlarında yapılan eylemi övmeyen, dini, dindarlığı aşağılamayan bir kadın buna rağmen tutuklandı. Hepimiz elimizi vicdanımıza koyalım: Bu kadının yaptığı, fırsatını bulursa icabına bakacağı komşularının listesini yaptığını söyleyen kadının eyleminden daha mı ağır? Tutukluluk gibi ağır sonuçları olan tedbir mahiyetindeki bir kurumun bu kadar keyfi kullanılmaması gerekir."

NE OLMUŞTU?

‘Çav Bella’nın İzmir’de camilerde çalınması ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, eylemi gerçekleştiren kişi ya da kişiler ile söz konusu haber videolarını övücü ve destekleyici ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında, ‘dini değerleri alenen aşağılamak’ suçundan resen soruşturma başlatıldığını duyurmuştu. Soruşturma kapsamında olayın sorumlularını bulamayan Savcılık, CHP İzmir Eski İl Başkanı Yardımcısı Banu Özdemir’i, Çav Bella çalındığı anları sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle gözaltına almıştı. Bu gözaltıya tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise yaptığı açıklamada, “…iktidarı boyunca cami ile siyaseti birbirinden ayırmayan siyasi iktidarın bu çirkin provokasyon üzerinden verdiği tepkileri samimiyetsiz buluyor, hedefine yine partimizi koymasını ise ikiyüzlülük olarak değerlendiriyorum.” sözleriyle yaşananların bir provokasyon olduğunun altını çizdi. Açıklamasının “AKP, 18 yıldır partisinin kürsüsü olarak kullandığı camilerden ve Diyanet’ten elini çekmelidir.” çağrısı yapan Bakan, “Aksi takdirde AKP’nin verdiği bu tepki siyaseten ‘ev sahibi rahatsız oldu’dan öteye geçmez” demişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@