"Sakın o masaya gelirken ekmeğimize göz dikmeyin"

Türk Metal Sendikası'nın çağrısıyla, İzmit Milli İrade Meydanı’nda binlerce kişinin katıldığı “Metal Emekçileri Büyük Yürüyüş ve Mitingi” düzenlendi.

EMEK DÜNYASI 02.01.2022 - 17:19 02.01.2022 - 17:47

Türk Metal Sendikası, Kocaeli'de bulunan İzmit Milli İrade Meydanı’nda on binlerce işçi ile “Metal Emekçileri Büyük Yürüyüş ve Mitingi” düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanından işçilerin katıldığı mitinge, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikalar da destek verdi. Mitingde konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Sakın o masaya gelirken alın terimizi hor görmeyin. Sakın o masaya gelirken ölümüne çalıştığımız günleri görmezden gelmeyin. Yoksa biz de sizi görmezden geliriz. Vallahi de geliriz, billahi de geliriz” çağrısında bulundu.

ON BİNLERCE METAL İŞÇİSİ KATILDI

MESS ile yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uzlaşmazlıkla sonuçlanan Türk Metal Sendikası, bugün Kocaeli’nin İzmit ilçesindeki Milli İrade Meydanı’nda miting düzenledi. Mitinge on binlerce metal işçisi katıldı. Miting sonunda sanatçı Kıraç bir konser verdi.

"ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIK, KAZANACAĞIZ"

Metal işçilerinin düzenlediği eyleme İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı da destek verdi. İşçiler, hep bir ağızdan “Ölümüne çalıştık, kazanacağız”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Yılgınlık yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları attı.

"ARKADAŞLARIMIZI TOPRAĞA VERİP ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIK"

ANKA'da yer alan habere göre, mitingde konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Arkadaşlarımızı toprağa verip ölümüne çalıştık. Biz, ölümüne çalıştık. Yalnızca metal işçileri için değil, bu miting pandemi döneminde canları pahasına çalışan bütün emekçiler içindir. İşten atılan, ücretsiz izne çıkarılan bütün emekçiler içindir. Bu büyük miting, örgütsüz işçiler içindir. Bu miting, insan yerine konmayan insanlar içindir. Kocaeli’nden, emeğin kutsal kürsüsünden hak için, ekmek için, gelecek için, aş için mücadele eden bütün emekçilere selam olsun. Bu miting, yalnızca metal işçisine hakkını vermeyen MESS’e karşı değil, emeği hor gören, hakkını vermeyenlere cevap vermek, ‘Evet, biz buradayız’ demek içindir" açıklamasında bulundu.

"ÇAKMA TÜİK RAKAMLARIYLA GELMEYİN"

Açıklamasında TÜİK'e de seslenen Kavlak, şunları söyledi:

"Açıkladığınız o enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor. Yahu el insaf. Siz bu rakamları nereden alıyorsunuz? Söyleyin de biz de oradan alışveriş yapalım. Sizin ilan ettiğiniz o gerçek dışı rakamlar, sözleşme masasında bizim karşımıza çıkıyor. Sizin ilan ettiğiniz o gerçek dışı rakamlar yüzünden bizim soframızdaki ekmeğimiz küçülüyor. Biz fakirleşiyoruz, fakirleşiyoruz. MESS’e bir kez daha sesleniyorum. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, biz kazandırıyoruz. Önce kendinize gelin, sonra da masaya gelin. Gelin, ama bu çakma TÜİK rakamlarıyla gelmeyin."

'HEPİMİZ ALIN TERİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

"Bu büyük buluşmamız, Türkiye işçi sınıfının ayağa kalktığı, ‘yeter artık’ dediği, bıçağın kemiğe dayandığı bir haykırıştır. Eylemlerimize önce iş yerlerinde başladık. Vardiyalarda eylemler yaptık. İşi durdurduk. O da yetmedi, sesimizi daha gür bir şekilde duyurmak için kent meydanlarına çıktık. Sokaklardan, caddelerden sel gibi aktık. İşte şimdi buradayız. On binlerle Kocaeli’nden sesleniyoruz. Bizim başka bir niyetimiz yok. Gizli bir ajandamız yok. Hepimiz alın teri için mücadele ediyoruz. Yağmura, soğuğa bakmadan insan gibi hak mücadelesi veriyoruz. Duymayanlara, görmeyenlere sesimizi bağırıyoruz."

"BIÇAĞIN KEMİĞE DAYANDIĞI YERDEYİZ"

30 bin metal emekçisi için işveren sendikası MESS ile masaya oturduk. Tüm iyi niyetimizle, samimiyetimizle, metal emekçilerinin hakkı için, alın terinin karşılığı için 6 oturum gerçekleştirdik. Ancak şimdilik hak ettiğimizi alamadık. Zor bir yola çıktık. Yolumuz zor, sıkıntımız büyük. Artık hepimiz sözün bittiği yerdeyiz. Artık hepimiz dayanma gücümüzün sınırındayız. Artık hepimiz dardayız, zordayız. Günlerdir hepimiz ayaktayız, eylemdeyiz. Dedim ya artık sözün bittiği yerdeyiz. Bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız” dedi.

"ÖLÜMÜNE ÇALIŞTIĞIMIZ GÜNLERİ GÖRMEZDEN GELMEYİN"

“Onların vicdanına, en masum, en insani duygularına sesleniyorum. Artık deniz bitti. Deniz bizim için bittiyse sizin içinde bitmiştir. Bu işi daha fazla uzatmanın anlamı yok. Gelin masaya, bu işi bitirelim. Gelin masaya, iyi bir sözleşme yapalım. Gelin masaya, nereye varacağı belli olmayan bu koşullarda siz de biz de önümüzü görelim. Bizi bekletmeyin, oyalamayın. Hakkımızı verin. Elimizi havada bırakmayın, el sıkışalım, işimizin başına dönelim. Buradan uyarıyorum. Sakın o masaya gelirken ekmeğimize göz dikmeyin. Sakın o masaya gelirken alın terimizi hor görmeyin. Sakın o masaya gelirken ölümüne çalıştığımız günleri görmezden gelmeyin. Yoksa biz de sizi görmezden geliriz. Vallahi de geliriz, billahi de geliriz."

"BU YOLDAN DÖNÜŞ YOK"

Kavlak'ın ardından söz alan Türk Metal Sen üyelerinden Ferruh Aydoğan ise şu ifadelere yer verdi:

“Tuzla Arçelik’ten geliyorum. 24 yıldır sendika üyesiyim. Pevrul başkanımız, göreve geldiğinden bu yana aşımıza aş, kesemize bereket kattı. Bizim hakkımızı vermeyen MESS buradan sesimizi duysun. Biz, gerçekten ölümüne çalıştık. Herkes evinde çalışırken biz, gece gündüz, kar kış demeden çalıştık. Üç vardiya ölümüne çalıştık. Şimdi ise hakkımızı istiyoruz. Hakkımızı da alacağız. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Miting çok kalabalıktı. Hala gelen arkadaşlarımız var. Artık bu alanlara sığmıyoruz. Daha büyük alanlar bulmamız lazım. Kesinlikle hakkımızı alacağız, bu yoldan dönüş yok."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST