Haber: Berivan Akkuş

Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde saat 15.00 da bir araya gelen Sakarya Emek ve Demokrasi bileşenleri 1 Mayıs işçi Bayramı öncesi basın açıklaması gerçekleştirdi. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartı açan işçiler taleplerini dile getirdiler.

Sakarya emek ve demokrasi bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan dönem sözcüsü ve Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar; “Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, borçlanma derken ülkemizde insanca yaşamak bir yana hayatta kalmak bile her gün zorlaşıyor. Bu düzen toplumun işini, aşını geçimini ve sağlığını korumuyor, aksine tehdit ediyor.” İfadelerine yer verdi. 

Halkın işsizlik, yoksulluk ve açlıkla boğuştuğunu söyleyen Kaçar; “20 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı ülkenin tüm kaynaklarını, bir avuç patronu ve ayrıcalıklı zümreyi korumak için seferber etti, etmeye devam ediyor.” Dedi. 

Açıklamasını sürdüren Yücel Kaçar konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: 
Halk işe, ekmeğe, insanca bir yaşama olduğu kadar demokrasi, adalet ve hukuka da aç. Bu düzen yurttaşların hakkını, hukukunu çiğniyor, adaletsizliği büyütüyor. 

HAKKINI ARAYANLAR HUKUK DIŞI ZORBALIKLARLA KARŞI KARŞIYA KALIYOR

Halkın gerçeği ile bir avuç ayrıcalıklı kesimin gerçeği arasındaki fark, tek sesli medyanın propaganda yayınlarıyla perdelenmek isteniyor. Üstü örtülemeyen hakikate dair çığlıklar, baskı ile, şiddet ile, sansür ile, zor ile bastırılmak isteniyor. Hakkını arayan ve gerçekleri söyleyen herkes bu düzenin hukuk dışı zorbalıklarıyla karşı karşıya kalıyor. 
Biz tüm sömürülenler, yoksullaşanlar, ezilenler olarak bu düzeni değiştirme, 82 milyonun insanca yaşayacağı bir ülkeyi inşa etme gücümüz var. 

Gözden kaçırmayın

EYT'liler Maltepe'deki mitingde buluştu: "EYT sandıkta hesap soracak" EYT'liler Maltepe'deki mitingde buluştu: "EYT sandıkta hesap soracak"

1 Mayıs, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma günü ülkenin dört bir yanında gücümüzü ve coşkumuzu meydanlara taşıdığımız bir gün olacaktır. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, bu günü kendi belirledikleri, kentin en merkezi meydanlarında, İstanbul’da da Taksim 1 Mayıs alanında coşkuyla kutlama hakkı vardır. Ulusal ve uluslararası mahkemelerce de kabul edilen bu hakkın 2013 yılından beri keyfi biçimde gasp edilmesini, Taksim 1 Mayıs alanının yasaklanmasını kabul etmediğimizi ve Taksim 1 Mayıs meydanı yasağı başta olmak üzere, yasakların kalktığı bir ülke için mücadele kararlılığımızı buradan bir kere daha ifade etmek isteriz. 

Biz  Emek ve demokrasi bileşenleri olarak, Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs meydanlarında omuz omuza olacağımızı ilan ediyor, emekten, barıştan, demokrasiden, eşitlikten, özgürlükten yana olan herkesi 1 Mayıs meydanlarında buluşmaya çağırıyoruz. 

Açıklamanın ardından halaylar ve sloganlar eşliğinde 1 Mayıs’a çağrı yapıldı.