Sağlık emekçileri: "Güvencesiz istihdam modelleri kaldırılsın"

SES İstanbul Şubeleri ve TÜMRAD-DER, güvencesiz istihdam modelleri nedeniyle sağlık emekçilerinin gelecek kaygısı yaşadığını ve taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.Sağlık v...

EMEK DÜNYASI 12.06.2020 - 17:48 12.06.2020 - 17:48

SES İstanbul Şubeleri ve TÜMRAD-DER, güvencesiz istihdam modelleri nedeniyle sağlık emekçilerinin gelecek kaygısı yaşadığını ve taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), güvencesiz istihdam modellerinin kaldırılmasına ilişkin Yedikule Göğüs ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Reçete Kantini’nin önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

"4B'LİLER KADROSUZ ÇALIŞMAYA MAHKUM EDİLDİ"

2014’ten beri atanan 4B'lilerin kadrosuz güvencesiz çalıştırılmaya mahkum edildiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"Gelinen noktada kamuya kadrolu personel alımları durma noktasındadır ve neredeyse tüm alımlar sözleşmeli personel alımına dönüşmüştür. Öte yandan özellikle OHAL’in hayatımıza kattığı yeni bir istihdam modeli olan, kamuda 3+1 olarak bilinen atamalar temel istihdam biçimi haline getirilmiştir. 3+1 sözleşmeli atama biçimine dayanak oluşturan mevzuat her ne kadar personel istihdamında güçlük çekilen yerlerde sözleşmeli atamaların yapılabileceğini vurgulasa da, Sağlık Bakanlığı tarafından temel istihdam modeli olarak benimsenmiş, kadrolu atamı tamamen terk etmiş durumdadır."

"SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN GELECEK KAYGISI SÜRÜYOR"

Sözleşmeli çalışma modeliyle yapılan istihdamların, zor koşullarda sunulan ve süreklilik gerektiren sağlık hizmetlerini olumsuz etkilediğini vurgulandığı açıklamaya, şöyle denildi:"Sağlık emekçilerini ciddi bir gelecek kaygısına sürüklemektedir. Çünkü sözleşmeli personelin tam anlamıyla eş durumu tayin hakkı yoktur. Sürekli aileye ve aile bütünlüğüne vurgu yapan hükümet, sözleşmeli sağlık emekçilerinin bu haklarını yok sayarak aslında kendisiyle çelişip, çok ciddi mağduriyetleri görmezden gelmektedir. Yüzlerce süresiz 4B’li sözleşmeli personeli aileleriyle aynı şehirde bile yaşayamamaktadır, çocuklarını, eşlerini kilometrelerce uzakta bırakarak ekmeğinin peşinde koşan sağlık çalışanlarının aileleri parçalanmaktadır. Sözleşmeli çalışan eğitim durumu mazeretiyle tayin olamamaktadır. Sözleşmeli çalışma; görevde yükselmede, tayin ve terfilerde kariyer ve liyakat ilklerini, adaleti ortadan kaldırmaktadır. 4/B’li sözleşmeli çalışan istifa ettiği takdirde bir yıl geçmeden 3+1’li olarak bile atanamamaktadır."

"SAĞLIK BİR EKİP İŞİDİR VE AYRIŞTIRILAMAZ"

4B kadrosunda çalışan sağlık emekçilerinin birçok özlük hakkından mahrum bırakıldığının ifade edildiği açıklamada, "Bugün süresiz 4B kadrosunda çalışan bir sağlık emekçisi her şeye rağmen istifayı göze alıp 3+1 modeli ile atandığında, tekrardan en az üç sene daha sözleşmeli çalıştırılmaya mahkum edilmektedir. Birçok özlük hakkından mahrum bırakılan sözleşmeli sağlık emekçilerinin nöbet ücretinden %14 SGK kesintisi yapılmaktadır. Dolayısıyla kadrolu memurdan önce vergi dilimine girip kadrolu memurdan daha çok vergi ödemektedir. Her yerde ve her zaman sağlık emekçileri olarak şunu yüksek SES’le dillendirdik ve dillendirmeye de devam edeceğiz; sağlık bir ekip işidir ve ayrıştırılamaz" denildi.

"ASIL AMAÇ ÖRGÜTSEL BÜTÜNLÜKLERİ PARÇALAMAK"

Sözleşmeli istihdam modellerinin arkasında yatan asıl amacın sağlık hizmetlerini daha kolay özelleştirmek olduğunun da belirtildiği açıklamaya şöyle devam edildi:"Bizler biliyoruz ki bu istihdam modellerinin arkasında yatan asıl amaç sağlık hizmetlerini daha kolay özelleştirmek için çalışanları birbirine rakip hale getirmek, örgütsel bütünlükleri parçalamak, ekip anlayışına dayalı dayanışmaları yok etmeye çalışmaktır. Ama yağma yok; bizler sağlıkta emek üretenler olarak, bir ekip olduğumuzu ve ayrıştırılmaya da, sömürünün derinleştirilmesine karşı da daha güçlü örgütleneceğiz."

"TEMEL ÜCRET İSTİYORUZ"

Sağlık emekçilerinin talepleri ise şöyle sıralandı:"*Yoksulluk sınırı üzerine çekilmiş temel ücret istiyoruz*3600 ek gösterge hakkımız artık hayata geçirilmelidir*Pandemi sürecinde yaşanan performans ödemleri sırasındaki adaletsizlikler giderilmelidir.*Çok riskli iş kolu çalışanıyız ve yıpranma hakkımız 5 yıla 1 yıl şeklinde düzenlenmelidir*Sağlık alanındaki personel yetersizliği derhal giderilmeli, yeni atamalar kadrolu, güvenceli yapılmalı, 4B 4C 4D sözleşmeli, taşeron, ücretli, vekil vb. istihdam modelleri ile çalıştırılan bütün sağlık ve sosyal hizmet emekçileri hemen şimdi 4A kadrosuna geçirilmelidir."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@