Sağlık çalışanlarından ek ücret tepkisi: “’Hakkınız ödenmez’ dediler, ödemediler”

Kasım-Aralık ayı ek ücretlerin ödenmemesine tepki gösteren sağlık çalışanları yetkililere seslendi. Haklarının gasp edildiğini belirten sağlık çalışanları, “’Hakkınız ödenmez’ dediler, ödemediler"...

EMEK DÜNYASI 12.01.2021 - 17:33 12.01.2021 - 17:33 Dokuz8 Haber

Kasım-Aralık ayı ek ücretlerin ödenmemesine tepki gösteren sağlık çalışanları yetkililere seslendi. Haklarının gasp edildiğini belirten sağlık çalışanları, “’Hakkınız ödenmez’ dediler, ödemediler" dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Şubeleri ile İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) çağrısıyla, ödenmeyen ek ücretlere ilişkin Beyoğlu’nda bulunan Taksim İlkyardım Hastanesi önünde basın açıklama yapıldı.“Hakkınız ödenmez dediler, ödemediler" pankartının açıldığı eylemde, sık sık "İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz" ve "Ranta değil sağlıkçıya bütçe" sloganları atıldı. Açıklamaya birçok sağlık meslek örgütü üyesi ile sağlık çalışanı katıldı.

"TOPLUMA YALAN SÖYLÜYORLAR"

Eylemde ilk konuşmayı SES İstanbul Şubeleri adına Abuzer Aslan yaptı. İTO adına ise Dr. Murat Erkmez kısa bir konuşma gerçekleştirdi.SES Şişli Şube Eş Başkanı Abuzer Aslan, toplum sağlığı için salgınla mücadele ettiklerini belirterek, Kasım ve Aralık ek ödemelerin kendilerine yapılmadığını hatırlattı. Sağlık Bakan Koca'nın haklarını gasp ettiğini söyleyen Aslan, “Topluma yalan söylüyorlar. Biz bu yalanlardan yorulduk. Sadece işimizle ilgilenmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.https://twitter.com/dokuz8haber/status/1349004050554118144

"'HAKKINIZ ÖDENMEZ' DEDİNİZ, ÖDEMEDİNİZ"

Basın açıklaması SES İşyeri Temsilcisi Handan Mısıroğlu Arık tarafından okundu.Arık, sağlık çalışanlarının haklarının gasp edildiğini belirterek, şu ifadelere yer verdi:"Pandeminin başından beri alkışlanan biz sağlık emekçileri vergi yükünün enflasyon oranlarının altında ezildik ve ezildikçe yoksullaştık. Pandemi koşullarında izinsiz, dinlenmeksizin virüs yüküyle mücadele ederken tükeniyor ve her gün ölüyoruz. İnsanca yaşayacak, meslek riskimizi karşılayacak tek kalemde yoksulluk sınırının üstünde temel ücret diye isyan edip çığlık attıkça performans ve ek ödemelerle bizlere lütuf olarak sunuldu. Hakkınız ödenemez dediniz, 2021 yılı sağlık emekçilerinin yılı olsun dediniz, ama vaat ettiğiniz ek ödemeleri bile sağlık hizmetinin tüm bileşenlerine adil ve eşit bir şekilde bile dağıtamadınız. Bugün Türkiye’de sağlık ve emekçileri 'Kasım ayı ek ödemeleri nerede?' diye soruyorlar. Sorularına verilen cevap ise 'Hastanemizin performansa dayalı ek ödeme ücretlerinin hesaplanması için Sağlık Bakanlığı’nın EKOBS sistemini aktif hale getirmesi ve tüm ülke genelinde yayınlanacak ek ödeme genelgesi beklenmektedir.'"

"EK ÖDEMELER DERHAL YAPILMALI"

Sağlık çalışanlarının izinsiz, dinlenmeksizin canları pahasına görevlerinin başında olduğunu vurgulayan Arık, şöyle devam etti:"Masa başındaki Sağlık Bakanlığı bürokratlarına sesleniyoruz sıcak koltuklarınızdan ödeme emri genelgesi hazırlamak için neyi ya da kimi bekliyorsunuz? Şüpheli TÜİK verileriyle, manipüle edilen enflasyon oranlarıyla ve giderek artan vergi dilimleriyle, yandaş sendikayla oynadığınız orta oyunu sonucu belirlediğiniz TİS zamlarıyla yoksullaştırdığınız ve 50TL’ye dahi muhtaç bıraktığınız sağlık emekçileri, sadaka değil tulumlarından akan terlerinin, koruyucu gözlüklerinde biriken buğunun, topuklarındaki sızının hakkını istiyorlar. Acilen ve derhal Kasım ayı ek ödemesi için gerekli düzenlemeler yapılmalı ve sağlık emekçilerinin mağduriyeti giderilmelidir."

"HAKLARIMIZA DOKUNULMAMASINI İSTİYORUZ"

Handan Mısıroğlu Arık, sağlık çalışanlarının taleplerini ise şöyle sıraladı:*İzin ve dinlenme hakkı, emeklilik hakkı gibi kazanılmış haklarımıza hiçbir koşul altında dokunulmamasını,*Emekçilerin sağlık, eğitim, gıda, barınma, giyim, elektrik, ısınma giderleri için ödediği vergiler gelir vergisi matrahından mahsup edilmelidir,*Sağlık çalışanlarının tamamını kapsayan, dönüşümlü çalışma, hamilelerin, kronik hastalığı bulunanların, idari izinli sayılmasını, çocuklu çalışanlardan talep eden ebeveynin idari izinli sayılmasını,*Sağlıkta şiddetin önlenmesini,*Bütün sağlık emekçilerinin temel ücretlerinin yoksulluk sınırının üzerinde olacak şekilde düzenlenmesini istiyoruz.*Son söz olarak tekrar soruyoruz; Kasım-Aralık ek ödemeleri nerede?

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@