Sağlık Bakanı Koca: İlle de devletin sokağa çıkma yasağı getirmesi mi gerekiyor?

Tüm dünyada hızla yayılan ve her gün yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken mesajlar verdi. Koca, sokağa çıkmama çağrısına İst...

GÜNDEM 26.03.2020 - 11:54 26.03.2020 - 11:54 Dokuz8 Haber

Tüm dünyada hızla yayılan ve her gün yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği koronavirüs salgınına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dikkat çeken mesajlar verdi. Koca, sokağa çıkmama çağrısına İstanbul'da yeterince yanıt alamadıklarını söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle yapılan 'evde kal' çağrılarına Anadolu’da büyük ölçüde uyulduğunu ancak İstanbul'da uyulmadığını söyledi ve "İstanbul’u tutamıyoruz, ille de devletin sokağa çıkma yasağı getirmesi mi gerekiyor?" ifadelerini kullandı.

KOCA, AHMET HAKAN'A KONUŞTU

Hürriyet gazetesinin genel yayın yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı görüşmeyi yazdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle yapılan 'evde kal' çağrılarına Anadolu’da büyük ölçüde uyulduğunu söylerken "İstanbul’u tutamıyoruz" dedi. Koca, "En sert tedbir sokağa çıkma yasağı olabilir, ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir?" ifadesini kullandı.Hakan'ın Koca ile yaptığı görüşmenin ilgili kısmı şu şekilde:"Fahrettin Koca’ya 'Türkiye’ye mesajınız nedir?' dedim.Verdiği cevap şu oldu:'Eve kapanmak şart... Hatta odalara kapanmak lazım.''Evi anladım da odalara kapanmak da nedir?' diye sordum.Koca’nın verdiği yanıt şu oldu:'Evdeki bireylerin birbiriyle teması kesmesi gerekiyor. İlişkinin minimize edilmesi şart. Kullanılan malzemenin paylaşılmaması gerekiyor, üç-beş adımlık mesafede kalmaları gerekiyor. Yaşlıların daha fazla etkilendiğini biliyoruz ama gençler ve orta yaşlılarda etkisi yok anlamına gelmez bu. Gençler taşıyıcı olabiliyor.'Sağlık Bakanı’nın çözüm için söylediği şey şu:'İzolasyon... İzolasyon... İzolasyon... Şu dönemde mutlak izolasyonu sağlamamız gerekiyor. İki-üç haftalık süreçte mutlak izolasyon şart.'Peki evlere kapanma işi sağlanamadı mı?Bakan Koca’ya bunu sordum.'Anadolu’da büyük ölçüde sağlanıyor ama İstanbul’u tutamıyoruz. İstanbul’u görüyorsunuz' dedi.Sokağa çıkma yasağı bir çözüm olamaz mı?Sağlık Bakanı Koca, bu sorumu da şöyle yanıtladı:'Herkesin evinde izole olması gerekiyor. Bunun sağlanması lazım. Bunun ciddiye alınması gerekir. En sert tedbir yasaklama olabilir. Ama ille de devletin böyle bir yasak getirmesi mi gerekir? Hepimiz bu izolasyonu sağlayabiliriz. Bunun sağlanması için çağrılarımız devam edecek. Daha sert ve keskin çağrılar yapacağız. İki-üç hafta evimize kapanarak bu dönemi geçirebiliriz.'"

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@