Sağlık Bakanı Koca’nın “rutin seyrin dışında bir konuşma” olarak duyurduğu açıklamasında yerli aşının faz 3 süreci ve 100 milyonuncu dozun duyurusu yer alıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Koronavirüs salgınıyla mücadele süreci açısından simge bir gün olduğunu” söylemesi ve dikkatleri 18.00’deki basın toplantısına çekmesi merak uyandırdı. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “18.00’da, rutin seyrin dışında bir konuşmayla huzurlarınızda olacağım. Gündeminizdeki konular, başlıklarımız arasında. 18.00’da buluşmak üzere” diyen Fahrettin Koca’nın 100. milyonuncu doz aşının müjdesini vermesi bekleniyor.

Kars'ta "Şap" alarmı: Hayvan hareketleri kısıtlandı Kars'ta "Şap" alarmı: Hayvan hareketleri kısıtlandı

100 MİLYONUNCU DOZ BUGÜN VURULUYOR

Halen 1., 2. ve 3. doz aşı toplamı 100 milyon sınırında bulunuyor. Sağlık Bakanlığı’nın anlık verilerine göre şu an 99.582.607 doz aşı vurulmuş durumda. 1. doz aşı yapılma oranı yüzde 81.60 düzeyinde gerçekleşirken, iki doz aşısını yaptıranların oranı yüzde 63.31 olarak belirtiliyor. 3. doz aşı olanların sayısı da 10 milyona oldukça yaklaştı.

YERLİ AŞIDA YENİ GELİŞME

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın gündemindeki bir başlığın da “yerli aşı” olması bekleniyor. TURKOVAC’ın faz 3 çalışmaları iki gün önce sonuçlandı ve herhangi bir yan etki görülmedi. 46 gönüllü üzerinde test edilen aşıda, gönüllüler süreci oldukça rahat geçirdi. Bakan Koca’nın bu akşamki açıklamasında yerli aşının seri üretime kış gelmeden başlanacağını duyurması da ihtimaller arasında.