Gözden kaçırmayın

Eczacılar kredi-borç sarmalında Eczacılar kredi-borç sarmalında

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da koronavirüs (Covid-19) salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulumuzda salgında gelinen noktayı ele alacağız. Bu toplantı, Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından biri olacaktır" dedi.

"20'NİN ÜZERİNDE İLDE COVİD YOĞUN BAKIMLARINDA HASTAMIZ YOK"

"Salgın her geçen gün gündemimizden çıkmaya başladı" diyen Fahrettin Koca, şöyle konuştu:

"20'nin üzerinde ilde Covid yoğun bakımlarında hastamız yok. 65 yaş üstü kronik hastalığı olan kişilerin kendilerini korumaları ama diğer taraftan herkesin hatırlatma dozunu gündemde tutmalarını, zaten belli yaşın üzerinde ve kronik rahatsızlığı olanlar için de yerli ilacımız var. Önümüzdeki dönem artık kısıtlamalarla değil, kişisel tedbirlerin grip benzeri devreye gireceği dönemde oluyoruz. Omicron öncesi hastane yükümüz şu an Türkiye'de 4'te 1'e inmiş durumda."

YERLİ İNSÜLİN ÜRETİMİ AÇIKLAMASI

Bakan Koca, yerli insülin üretimiyle ilgili soruyu ise, "Şu an piyasada kullanılan insülinlerin yüzde 85'ini oluşturan bir çağrı oldu. Diğerlerine de Ar-Ge çalışmalarında destek veriyor olacağız. Önümüzdeki dönemde hücreden itibaren insülin üretimini yapmak istiyoruz" şeklinde yanıtladı.