"Sadaka değil, insanca yaşayacak ücret istiyoruz"

SES Adana Şubesi, güvencesiz çalıstırmaya, performans adı altında sağlık çalışanlarının birbirine düşürülmesine ve salgında hayatlarının hiçe sayılmasına karsı seslerini yükseltmek amacıyla Adana...

EMEK DÜNYASI 15.09.2020 - 16:14 15.09.2020 - 16:14

SES Adana Şubesi, güvencesiz çalıstırmaya, performans adı altında sağlık çalışanlarının birbirine düşürülmesine ve salgında hayatlarının hiçe sayılmasına karsı seslerini yükseltmek amacıyla Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, "Sadaka değil, insanca yaşayacak ücret istiyoruz; sözleşme değil, güvenceli gelecek istiyoruz" denildi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi, güvencesiz çalıstırmaya, performans adı altında sağlık çalışanlarının birbirine düşürülmesine ve salgında hayatlarının hiçe sayılmasına karsı seslerini yükseltmek amacıyla Adana Şehir Hastanesi Başhekimliği önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını SES Örgütlenme Sekreteri Hüseyin Yılmaz okudu. Açıklamada, "Sadaka değil, insanca yaşayacak ücret istiyoruz; sözleşme değil, güvenceli gelecek istiyoruz" denildi. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"SAĞLIK EMEKÇİLERİ YAŞAM MÜCADELESİ VERMEKTEDİR"

"Bilindiği üzere Dünya'da ve Türkiye'de sağlık emekçilerinin göstermiş oldukları üstün hizmet ve özveri gelinen bu aşamada tüm insanlığın saygısını kazanmıştır. Sağlık emekçisi salgınla mücadelede hayatını kaybetmiş yüzlercesi de hastanelerde tedavi altında yaşam mücadelesi vermektedir. SES Adana Şube Eş Başkanımız Dr. Mürşit Enis AKYÜZ’ün de test sonucu pozitif çıkmış ve kendisi karantina altında olup tedavi görmektedir. Bu vesileyle hem Başkanımıza hem de tedavi gören tüm sağlık emekçilerine geçmiş olsun dileklerimizi bir kez daha iletiyoruz."

"HASTANE VE TAŞERON FİRMALAR HER GÜN ZENGİNLİKLERİNE ZENGİNLİK KATIYOR"

"Sağlık emekçilerinin yaşamış oldukları ve hayatlarına mal olan sorunların esasen yeni olmadığı aksine “sağlıkta dönüşüm” programıyla ülkemizde oturtulmaya çalışılan, performansa dayalı, sağlığı piyasalaştıran, kâr odaklı sağlık hizmeti anlayışının bir sonucudur. Bu anlayışın ortaya çıkardığı en temel sorunların başında sağlık hizmetlerinin piyasaya açılmasının yanında emekçinin alın terinin de gasp edilmesi ve güvencesinin ortadan kaldırılması vardır. Öyle ki ‘3+1’ ve ‘4+1’ sene adı altında sözleşmeli sağlıkçı alımları sağlık sisteminin tamamen özelleşmesi için atılan adımlardan sadece biridir.Performansa ve kamu özel ortaklığına dayalı işletilmeye çalışılan bu kölelik programında sağlık emekçilerinden istenen daha fazla çalışmak, hastaları müşteri, hastaneyi de işletme gibi görüp hastaneyi her ay kâra geçirmeye çalışmaktır. Bu sistemin sürdürülebilir yanı kalmadığı açıktır. Çünkü hastane ve taşeron firmalar her gün zenginliklerine zenginlik katarken, sağlık emekçileri açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm bırakılmıştır."

"SAĞLIKÇILARIN ÇABALARI HÜKÜMET TARAFINDAN GÖRMEZDEN GELİNMİŞTİR"

"Bugün devletin resmi kurumu TÜİK’in açıkladığı yoksulluk sınırı bile 6 bin 986 lira iken, bir tabip dışı sağlık emekçisinin maaşı 4500 lira civarındadır. Bugün bir uzman hekimin maaşının bile ancak yoksulluk sınırında olduğu görülmektedir. Pandemi sürecinde sanki sağlık emekçilerinin maaşlarına %100 zam yapılmış gibi algı yaratan sağlık bakanlığı, sahada sağlık emekçilerinin nasıl yıprandığını, nasıl tükendiğini, bu gibi söylemlerin sağlık emekçilerinin üzerinde bıraktığı derin üzüntüyü ya görmüyor ya da görmek istemiyor. Süreç yönetilemiyor, sadece algı yönetimi yapılıyor. Sağlık emekçileri pandemiyle mücadele verirken, mesleklerine olan tutkuları ve üstün çabaları ile gelinen noktada vefat eden hasta sayısının sınırlı olmasını sağlamıştır. Sağlık emekçilerinin sahada, pandemiden önce-pandemi zamanı fark etmez; göstermiş oldukları bu çaba hükümet tarafından görmezden gelinmiş ve "Size minnettarız." "Sağlıkçıları alkışlıyoruz." ya da "Sizin hakkınız ödenmez." gibi günü kurtarmaya yönelik, yapmacık söylemlerle sürekli geçiştirilmiştir."

"MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

"Sağlık emekçileri ne performans, ne ek ödeme, ne de alkış istiyor, Sağlık emekçileri insanca yaşayacak, maaşlarının tek kalemde ödendiği, emekliliğe yansıyan temel ücret istiyor, güvenceli çalışma ve gelecek istiyor, 3600 ek gösterge istiyor, 5 yıla 1 yıl yıpranma payı istiyor. Yani özetle alın terinin karşılığını istiyor. Sağlık Bakanlığı’na ve hükümete bir kez daha buradan sesleniyoruz: Bizim hakkımız ödenir, ama tarihsel hafızamız bize bir kez daha gösterdi ki hak verilmez alınır, zafer sokakta, meydanda, alanda kazanılır. Hakkımızı alıncaya kadar mücadele etmeye ve alanlarda olmaya devam edeceğiz."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@