Türkiye’nin en büyük ikinci uluslararası havalimanı olan Sabiha Gökçen’e yurt dışından gelen yolcu sayısı 24 Aralık 2022 tarihinde, 29 bin 162 kişiye ulaştı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü rakamın tarihi bir rekor olduğunu açıkladı.

DHMİ Genel Müdürlüğü, 24 Aralık 2022 tarihinde hava trafiğinde yaşanan yoğunluğa dair verileri paylaştı. DHMİ’den yapılan yazılı açıklama şöyle:

Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı: 10 bin 520 düzensiz göçmen sınır dışı edildi Göç İdaresi Başkanlığı açıkladı: 10 bin 520 düzensiz göçmen sınır dışı edildi

“DIŞ HAT YOLCU RAKAMLARINDA TARİHİ REKORA İMZA ATILDI: Pandeminin etkisini yitirmesiyle birlikte uluslararası seyahate artan talep, yeni yıl tatiliyle birlikte ‘pik’ etkisi yarattı. Tatilini Türkiye’de veya İstanbul aktarmalı farklı ülkelerde geçirmek isteyenler sayesinde Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda dış hat yolcu rakamlarında tarihi bir rekora imza atıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yurt dışından gelen yolcu sayısı, yıl başına sayılı günler kala 29 bin 162 ile en yüksek dış hat yolcu rakamını oluşturdu.

24 ARALIK’TA DIŞ HAT YOLCU TRAFİĞİ TOPLAMDA 55 BİN 744’E ULAŞTI: DHMİ Genel Müdürlüğü verilerine göre, 24 Aralık 2022 tarihinde hava trafiği yoğunluğu yaşanan Sabiha Gökçen Havalimanı’nda, iç hatlarda gelen yolcu sayısı 20 bin 671, giden yolcu sayısı ise 21 bin 295 oldu. Dış hatlarda ise 29 bin 162 ile rekor kıran gelen yolcu sayısına karşın, giden yolcu sayısı 26 bin 582 oldu. Böylece 24 Aralık’ta dış hat yolcu trafiği toplamda 55 bin 744’e ulaşırken, toplamda 97 bin 710 yolcuya hizmet verildi.

SALGIN SIRASINDA AVRUPA'NIN EN HIZLI TOPARLANAN İKİNCİ HAVALİMANI SEÇİLMİŞTİ: 41 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en yoğun tek pistli ve tek terminalli havalimanı olan Sabiha Gökçen, 2022 yılı için kasım sonu itibarıyla 11 ayı 28,1 milyon yolcu ile kapatmış, salgın sırasında gösterdiği hızlı toparlanma performansı bakımından da Avrupa'nın en hızlı toparlanan ikinci havalimanı seçilmişti.”

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı CEO’su Berk Albayrak da yurt dışı yolcu ve uçuş rakamlarında kaydettikleri yeni rekorların kendilerini motive ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"24 ARALIK CUMARTESİ GÜNÜ EN YOĞUN GÜNÜMÜZÜ YAŞADIK: Şehrin lider havalimanını olarak dış hat yolcu oranlarımız, performansımızda tarihi zirveleri yakaladığımız seviyeleri aşmaya başladı. Kış sezonu ve yıl başı yoğunluğunun birleştiği 24 Aralık Cumartesi günü 29 bin 162 yolcu sayısı ile en yoğun günümüzü yaşadık.

MİSAFİRLERİMİZE MÜKEMMEL BİR HAVALİMANI DENEYİMİ SUNMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ: Bu yılın başında da sadece üç ayda, dış hat yolcu oranlarımız, performansımızda tarihi bir zirve yakaladığımız 2019 yılındaki seviyeyi yüzde 6'yı aşmıştı. Misafirlerimize mükemmel bir havalimanı deneyimi sunmak için gece gündüz çalışıyoruz.”