Rusya'nın üçüncü koronavirüs aşısı, ikinci dozdan sonra yüzde 90 etkili

Çumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Aydar İşmuhamedov, geliştirdikleri koronavirüs aşısının ikinci doz uygulandıktan sonra yüzde 90'a yakın bağışıklık etkisi gösterdiğini belirtti.

SAĞLIK 22.01.2021 - 18:59 22.01.2021 - 18:59

Çumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi Başkanı Aydar İşmuhamedov, geliştirdikleri koronavirüs aşısının ikinci doz uygulandıktan sonra yüzde 90'a yakın bağışıklık etkisi gösterdiğini belirtti.

Rossiya 24 televizyonuna demeç veren İşmuhamedov, Çumakov Araştırma Merkezi'nin geliştirdiği aşının bağışıklık etkisine ilişkin rakamlar paylaştı.

21. GÜNDE YÜZDE 90 ETKİ SAĞLIYOR

Aşının ikinci dozu vurulduktan 2 hafta sonra bağışıklık etkisinin yüzde 70 civarında olduğunu kaydeden İşmuhamedov, 21. güne doğru bu oranın yüzde 90'a yaklaştığını ifade etti.

Sputnik'te yer alan habere göre; Faz 2 testlerinde elde edilen sonuçların aşının bağışıklık etkisini ortaya koyduğunu ve bağışıklık tepkisiyle aşının etkinliği kavramının aynı görülmemesi gerektiğini söyleyen İşmuhamedov, "Yüzde 100 bağışıklık tepkisini bile yüzde 100 etkinlikle bağdaştırılmamalıdır. Bunlar biraz farklı kavramlar. Yüzde 100 etkinlikten uzun bir süre boyunca ve aşılanların ve aşılanmayanların grubundaki hastaların sayısını değerlendirebildiğimiz zaman söz edebiliriz. Burada büyük ölçüde koruyuculuk söz konusu" diye konuştu.

İşmuhamedov, aşının koruyuculuğunun faz 3 testleri sırasında inceleneceğinin altını çizdi.Bu arada İşmuhamedov, Çumakov Araştırma Merkezi'nin yılda 7-10 milyon doz aşı üretebileceğini, kurumun ürettiği aşılar için kapasitesinin Kovid-19 aşısı için kullanılması halinde bu sayının artabileceğini ekledi.Çumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin geliştirdiği üçüncü koronavirüs aşısı için klinik çalışmalar sürüyor. Bu aşı diğer Rus aşılarından farklı olarak virion, yani yapısı tam bir virüs partikülü içeriyor.Aşının tescili için gereken belgeler, daha önce Rusya Sağlık Bakanlığı'na teslim edilmişti.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@